16 marca w Historii Kresów

16 marca 2014

Bolka i Lolka znało każde polskie dziecko

1927 – we Lwowie urodził się Stanisław Dulz – polski reżyser filmów animowanych. Twórca „Bolka i Lolka” i „Porwania Baltazara Gąbki”.

Pochodził z rodziny, która na skutek sowieckich wysiedleń wyjechała w 1946 r. ze Lwowa, osiadając w Wałbrzychu. Początkowo Stanisław Dulz pracował jako górnik. Talent plastyczny odkrył w sobie w czasie służby wojskowej.


Od 1953 roku aż do roku 1989 pracował w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, najpierw jako animator, potem jako reżyser, debiutując filmem „Awantury arabskie Koziołka Matołka”. Największą sławę przyniosły mu filmy z Bolkiem i Lolkiem – przez dziesięciolecia były to najpopularniejsze w Polsce kreskówki.

W roku 1977 r. z Władysławem Nehrebeckim zrealizował pierwszy polski pełnometrażowy animowany „Wielka podróż Bolka i Lolka”, a w roku 1986 – samodzielnie – pełnometrażowy „Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie”.


Stanisław Dulz był również współtwórcą filmów „Przygody Błękitnego Rycerzyka”, „Porwanie Baltazara Gąbki”, „Lis Leon” i „Podróże kapitana Klipera”. Zmarł w 2006 r.

1664 – z rozkazu króla Jana Kazimierza za spiskowanie z Moskwą przeciwko Rzeczypospolitej stracono w Korsuniu hetmana kozackiego Iwana Wyhowskiego, wojewodę kijowskiego. Za to samo w Malborku uwięziono Jerzego Chmielnickiego – syna Bohdana Chmielnickiego.

1738 – w Kownie urodził się Józef – polski duchowny katolicki, biskup inflancki, działacz polityczny. Pełnił obowiązki biskupa pomocniczego wileńskiego w Trokach. Stał na czele targowiczan na Litwie, za co został stracony w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej w 1794  r.

1882 – w Urdominie na Litwie urodził się Jan Koszczyc – polski architekt i konserwator zabytków. Zmarł w 1958 r.

1882 – w Dębowcu w Galicji urodził się Stanisław – polski geograf. Ukończył gimnazjum w Samborze. Studiował m.in. Na Uniwersytecie Lwowskim. W 1940 r. rozstrzelany przez Niemców.

1892 – w majątku Ponedel koło Kowna urodził się Marian Zyndram-Kościałkowski – polski polityk dwudziestolecia międzywojennego związany z obozem piłsudczykowskim. Premier, podpułkownik piechoty Wojska Polskiego. Zmarł w 1946 r.

1896 – w Trokach urodził się Rafał Abkowicz – ostatni polski hazzan karaimski (zwierzchnik duchowny). Inicjator powstania w Trokach powszechnej szkoły dla dzieci karaimskich z polskim językiem wykładowym, w której był nauczycielem religii i języka karaimskiego. Szkoła ta istniała do sierpnia 1920 r. Następnie uczył w Wilnie i Łucku. Był członkiem Towarzystwa Miłośników Historii i Literatury Karaimskiej w Wilnie. Po II wojnie – po repatriacji do Wrocławia – prowadził jedyną w powojennej historii Polski kienesę (karaimski dom modlitwy). Zmarł w 1992 r.

1914 – w Stryju urodziła się Waleria Fuksa – polska działaczka kulturalna i polonijna. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Współpracowała z lwowskim odziałem rozgłośni Polskiego Radia. W czasie okupacji Lwowa współpracowała z ZWZ, a następnie z Armią Krajową. Po wojnie była aktywną działaczką Polonii argentyńskiej. Wspierała utworzenie Polskiej Macierzy Szkolnej i harcerstwa polskiego w Argentynie. Zmarła w 2008 r.

1916: rozpoczęła się rosyjsko – niemiecka bitwa nad jeziorem .

1930 – w kościołach katolickich na terenie Polski odbyły się modlitwy za prześladowanych w Związku Sowieckim.

1944 – w Związku Sowieckim została utworzona 1 Armia Polska dowodzona przez gen. Zygmunta Berlinga. Przypomnijmy, że 1 Polska im. Tadeusza Kościuszki została sformowana w Sielcach nad Oką w maju 1943 r.

1951 – zmarł Janusz – major piechoty Wojska Polskiego, pedagog i polityk II RP, premier, członek obozu piłsudczykowskiego. Jako minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego opracował i wdrożył reformę szkolnictwa – tzw. „reformę jędrzejewiczowską”, która miała za zadanie opanować programowy i organizacyjny chaos w polskim szkolnictwie po czasach zaborów. założył też miesięcznik „Wiedza i Życie”. Urodzony w 1885 r. w Spiczyńcach (obecnie Ukraina).

Kresy24.pl / Wikipedia / Historyczne Kalendarium Kresowe – 16 marca

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *