10 marca w Historii Kresów

10 marca 2014

„Kościół i Klasztor Bernardynów we Lwowie” – obraz Alfreda Kamienobrodzkiego

1844 – urodził się Alfred Kamienobrodzki – związany ze Lwowem polski budowniczy, architekt i akwarelista. Uczestnik Powstania Styczniowego.

Mieszkał we Lwowie, gdzie miał biuro architektoniczne. Malował głównie akwarelą – krajobrazy, widoki wnętrz i architektury Lwowa, Krakowa i okolic, a także Wołynia. Był członkiem Towarzystwa Politechnicznego we Lwowie. W 1894 r. otrzymał na wystawie lwowskiej złoty medal za prace architektoniczne. Zmarł w 1922 r. we Lwowie i został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim. Część akwarel Kamienobrodzkiego znajduje się w Muzeum Historycznym miasta Lwowa.


1752 – w Kamieńcu Podolskim urodził się Józef – polski i francuski generał, jakobin polski, członek Rady Najwyższej Narodowej w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej, pierwszy namiestnik Królestwa Polskiego. Zmarł w 1826 r.

1791 – urodził się Józef Grzegorz Wojtarowicz – polski duchowny katolicki, biskup tarnowski. Ukończył seminarium lwowskie. Zmarł w 1875 r.


1810 – w majątku Nowy Dwór na Żmudzi urodził się Stanisław Kierbedź – generał-major, inżynier, budowniczy. Uczył się w Poniewieżu i Kownie, studiował na Uniwersytecie Wileńskim. Zmarł w 1899 r.

1884 – we Lwowie urodził się Stanisław Jurkiewicz – polski prawnik, polityk, minister zdrowia i opieki społecznej, walczył jako ochotnik w wojnie polsko – bolszewickiej 1920 r. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Zmarł w 1954 r.

1902 – urodził się Stefan Inglot – polski historyk, profesor, działacz ruchu spółdzielczego. Brał udział w obronie Lwowa przed Ukraińcami w 1918 r. i bolszewikami w 1920 r. Studiował na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Wykładał w Akademii Handlu Zagranicznego. W latach 1924-1945 pracował w Bibliotece Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie jako bibliotekarz, następnie kustosz oddziału rękopisów. Czas wojny spędził we Lwowie – był prezesem nielegalnego Stronnictwa Ludowego i zajmował się tajnym nauczaniem. Zmarł w 1994 r.

1913 – we Lwowie urodził się Adam Schaff – polski filozof, ideolog eurokomunizmu. Zmarł w 2006 r.

1920: wojska sowieckie rozpoczęły ofensywę na zachód.

1926 – w Wilnie urodził się Czesław – polski wojskowy, kombatant, przewodnik światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Żołnierz 1 Wileńskiej Brygady AK Juranda. Uczestnik operacji „Ostra Brama”. Zmarł w 2010 r.

1944 – w trakcie likwidacji przez polskie podziemie posterunku Ukraińskiej Policji Pomocniczej w Sahryniu zostało zamordowanych od 150 do 800 ukraińskich mieszkańców wsi.

1946 – zakończył się zwołany przez władze stalinowskie tzw. Pseudosobór Lwowski. Zlikwidowano Unię Brzeską i przyłączono Ukraińską Cerkiew Grekokatolicką do Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 10 marca

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *