13 października w Historii Kresów

13 października 2013

Kazimierz w wiosce murzyńskiej

1937 – zmarł Kazimierz Nowak – słynny polski podróżnik urodzony w Stryju w 1897 r. W latach 1931-36 przebył samotnie Afrykę z północy na południe i z powrotem.

W czasie swojej wyprawy Nowak pokonał łącznie 40 tys. km rowerem, pieszo, konno, na wielbłądzie, czółnem oraz pociągiem. Relacje ze swoich podróży zamieszczał w czasopismach „Światowid”, „Na Szerokim Świecie”, „Naokoło świata”, „Ilustracja Polska” i „Przewodnik Katolicki”, a także w prasie brytyjskiej, francuskiej i włoskiej.


Inny wybitny reportażysta z Kresów Ryszard tak oceniał wyprawę polskiego podróżnika:

„Wyczyn Kazimierza Nowaka zasługuje na to, by jego nazwisko znalazło się w słownikach i encyklopediach, by było wymieniane obok takich nazwisk jak Stanley i Livingstone. Kazimierz Nowak był człowiekiem o ogromnej wyobraźni i odwadze, człowiekiem nieustraszonym. Pokazał, że jeden biały człowiek, zupełnie bezbronny, nieposiadający żadnego uzbrojenia, a jedynie wiarę w drugiego człowieka, może przebyć samotnie wielki kontynent, i to w czasach gdy Europa zaczynała dopiero odkrywać Trzeci Świat i jego mieszkańców”.


1705 – zmarł Michał Stefan Radziejowski – polski duchowny katolicki, podkanclerzy koronny, kardynał, arcybiskup gnieźnieński, prymas Polski i Litwy. Urodził się w 1645 r.

1974 – zmarł Wojciech Rubinowicz – polski fizyk. Od 1937 r. pracował w katedrze filozofii na uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Po zajęciu Lwowa przez ZSRR w latach 1939-41 i 1944-45 był profesorem Uniwersytetu Lwowskiego. Podczas okupacji niemieckiej 1941-44 prowadził tajne nauczanie. Urodzony w 1889 r. w Sadagórze koło Czerniowiec.

1978 – zmarł Władysław Ponurski – prekursor polskiej lekkoatletyki, jeden z pierwszych polskich olimpijczyków, prawnik. Zawodnik i działacz sportowy „Pogoni ”. Ukończył . Urodzony w 1891 r. we Lwowie.

1985 – zmarł Mieczysław – polski generał. Działał w Polskiej Organizacji Wojskowej na terenie Ukrainy. W 1919 r. brał udział w obronie Lwowa jako dowódca odcinka, II Grupy Operacyjnej, a następnie Pułku Strzelców Lwowskich. Podlegały mu trzy odcinki obrony miasta: IV – zwany Dworzec Główny, V – zwany Szkołą Sienkiewicza i VI – zwany „Podzamcze”. Organizator konspiracji antysowieckiej we Lwowie. Dowódca 5 Wileńskiej Dywizji Piechoty. Urodzony w 1894 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 13 października

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *