9 września w Historii Kresów

9 września 2013

Hetman Feliks Kazimierz Potocki

Hetman Feliks Kazimierz

1698 – hetman Feliks Kazimierz Potocki pokonał ponad dwukrotnie liczniejszych Tatarów pod Podhajcami. Była to ostatnia zwycięska bitwa wojska polskiego z Tatarami.

Wiedząc o planowanej wyprawie polskiego króla Augusta II Mocnego na Mołdawię przeciwko Turkom, 14-tysięczna armia tatarska Kapłana-Gireja uderzyła jako pierwsza na , pustosząc kraj i docierając do Podhajec. Hetman Potocki dysponował w tym rejonie tylko 6 tys. żołnierzy. Postanowił więc maksymalnie wykorzystać warunki terenowe, podobnie jak niegdyś zrobił to w tym samym miejscu Jan (Potocki również uczestniczył w tamtej pierwszej bitwie pod Podhajcami w 1667 r.). Obronę dodatkowo wzmacniały fortyfikacje miejskie i zamek.


uderzyli 8 września, jednak zostali odparci, a oddział kasztelana kamienieckiego Nikodema Żaboklickiego przebił się przez ich szeregi i dołączył do głównych polskich sił. Na drugi dzień ponownie ruszyli do ataku. Tym razem zostali odparci na skrzydłach, ale części z nich udało się wedrzeć na tyły wojsk koronnych, powodując wielkie zamieszanie. Szala zwycięstwa zaczęła przechylać się na ich stronę.

Tatarów zgubiła jednak chciwość – zamiast kontynuować natarcie zajęli się rabowaniem polskiego obozu oraz mordowaniem czeladzi i przekupniów ciągnących za wojskiem. W tym czasie polskie oddziały zdołały się przegrupować i przeprowadzić kontratak, zmuszając Tatarów do ucieczki. Z powodu braku lekkiej jazdy Polacy nie kontynuowali jednak pościgu, pozwalając wrogowi wycofać się z dużą ilością łupów i jasyrem.


Była to ostatnia w historii polska bitwa z Tatarami, która jednocześnie zakończyła ostatnią wojnę polsko-turecką z lat 1683-99. Przeczytaj także artykuł o bitwie z Tatarami pod Martynowem.

Przy okazji warto dodać kilka słów o zwycięskim hetmanie Feliksie Kazimierzu Potockim. Był synem Stanisława Rewery Potockiego. Walczył pod rozkazami największych polskich wodzów – Stefana Czarnieckiego, Jerzego Lubomirskiego i Jana Sobieskiego. Dowodził pułkiem jazdy w wyprawie cudnowskiej (1660), walczył w kampanii ukraińskiej w czasie wojny polsko-rosyjskiej (1664), w pierwszej bitwie pod Podhajcami (1667), w bitwie pod Chocimiem (1673), w bitwach pod Wiedniem i Parkanami (1683) i wreszcie w opisywanej tu drugiej bitwie pod Podhajcami.

1596 – zmarła Anna Jagiellonka – królowa Polski, żona Stefana Batorego, urodzona w 1523 r. Przeczytaj więcej o dziwnym małżeństwie Anny Jagiellonki z Batorym.

1874 – urodził się Stefan Ossowski – polski inżynier elektryk, polityk, minister przemysłu i handlu. Studiował na Politechnice Lwowskiej. Zmarł w 1936 r.

1919 – oddziały Wojska Polskiego, a wśród nich powstańcy sejneńscy ostatecznie wyparli wojska litewskie z Sejneńszczyzny, obsadzając granicę z Litwą wzdłuż tzw. linii Focha. Przeczytaj więcej o Powstaniu Sejneńskim.

1921 – we Lwowie urodził się Wacław Szybalski – polski naukowiec, genetyk, biotechnolog. W czasie okupacji niemieckiej Lwowa pracował w Instytucie Badań Nad Tyfusem Plamistym i Wirusami prof. Rudolfa Weigla jako kierownik grupy karmicieli wszy.

1928 – zmarł Kazimierz – uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych. W latach 1901-1904 występował na scenach lwowskich. Urodzony w 1865 r.

1944 – PKWN zawarł tzw. układy republikańskie z Białoruską SRR i Ukraińską SRR.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 9 września

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *