7 kwietnia w Historii Kresów

7 kwietnia 2013

Gen. Walerian Czuma (w środku) na obchodach 300 rocznicy urodzin króla Jana Sobieskiego we Lwowie w 1929 r. Obok - gen. B.Popowicz

Gen. Walerian Czuma (w środku) na obchodach 300 rocznicy urodzin króla Jana Sobieskiego we Lwowie w 1929 r. Obok – gen. B.Popowicz

1962 – zmarł Walerian Czuma – generał, legionista, dowódca obrony Warszawy w 1939 r. Walczył pod Kaniowem i wspólnie z admirałem Kołczakiem przeciwko bolszewikom na Syberii.

Urodził się w 1890 r.  W młodości wstąpił do polskich Drużyn Strzeleckich. W czasie I wojny dowodził batalionem Legionów, z którym w 1918 r. przebił się przez front na stronę rosyjską. Brał udział w Bitwie pod Kaniowem.


Wkrótce został polskim komendantem placu w Moskwie, zajmował się ewakuacją Polaków i rekrutacją do polskiego wojska. Od sierpnia 1918 r. organizował 5 Dywizję Strzelców Polskich, zwaną też Dywizją Syberyjską, która walczyła przeciwko bolszewikom wspólnie z wojskami admirała Aleksandra Kołczaka i Korpusem Czesko-Słowackim. W walkach z Armią Czerwoną dostał się do niewoli i był więziony w Krasnojarsku, Omsku i w moskiewskich Butyrkach. W 1922 r. został wymieniony na przebywających w polskiej niewoli sowieckich komisarzy i wrócił do kraju.

W okresie międzywojennym kontynuował służbę wojskową i działał w organizacjach społecznych, m.in. w Straży Mogił Polskich Bohaterów, która zainicjowała budowę Cmentarza Obrońców Lwowa. W 1939 r. został szefem Straży Granicznej, a w Kampanii Wrześniowej dowodził obroną Warszawy. II wojnę przetrwał w niewoli niemieckiej. Po wojnie pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii.


1340 – zmarł Bolesław Jerzy II – książę halicko-wołyński. Urodzony ok. 1310 r.

1833 – zmarł książę Antoni Henryk – polski polityk i . Urodzony w 1775 r. w Wilnie.

1882 – w Delatynie urodził się Józef – generał dywizji Wojska Polskiego, wcześniej pułkownik Sztabu Generalnego Austro-Węgier. Odegrał ważną rolę w wojnie z bolszewikami w 1920 r. Był dowódcą Grupy Operacyjnej 3 Armii (kwiecień – lipiec) i szefem sztabu 4 Armii (lipiec – październik). 10 października 1920 r. został szefem delegacji Wojska Polskiego w Komisji Porozumiewawczej w Baranowiczach i Rozjemczej w Mińsku. Zmarł w 1953 r.

1925 – w Grodnie urodził się Jerzy – polski generał, polityk, sekretarz Komitetu Obrony Kraju, poseł PRL. W czasie wojny żołnierz AK. Zmarł w 2010 r.

1943 – Niemcy dokonali masowych egzekucji Żydów w gettach w Zbarażu, Trembowli i Skałacie.

1946 – część dawnych Prus Wschodnich z Królewcem, przemianowana przez sowietów na , została formalnie przyłączona do ZSRR.

1950 – polski as myśliwski RAF z czasów wojny Stanisław Skalski (urodzony w 1915 r. w Kodymie – dziś Obwód Odesski) został skazany na karę śmierci w tzw. procesie kiblowym (odbywał się w celi). Wyrok zamieniono na dożywocie, a w 1956 r. Skalski został zrehabilitowany.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 7 kwietnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *