5 kwietnia w Historii Kresów

5 kwietnia 2013

Słynna scena z pieśnią Boże, coś Polskę z filmu "Hubal"

Słynna scena z pieśnią „Boże, coś Polskę” z filmu „Hubal”

1934 – w Wilnie urodził się Bohdan (Jerzy Bogusław) filmowy i teatralny, polityk, publicysta. Autor słynnych filmów „Hubal”, „Polonia Restituta”, „Gniewko, syn Rybaka”.

Ojciec Bohdana Poręby był oficerem Legionów Polskich, a potem Wojska Polskiego i Armii Krajowej, matka była nauczycielką. W 1945 r. wraz z rodziną został repatriowany do Polski.


Reżyser jest dziś w dużym stopniu postrzegany poprzez pryzmat swojej dawnej działalności w , PRON, Zjednoczeniu Patriotycznym „Grunwald”.

Nie ulega natomiast wątpliwości jego wybitny talent reżyserski i wielki wkład w rozwój polskiej kinematografii patriotycznej. Już sam fakt, że w „Hubalu” udało mu się obronić przed PRL-owską cenzurą kultową dziś scenę z mszy porannej z pieśnią „Boże, coś Polskę” zasługuje na wielkie uznanie. I jakie miejsce zajmowałby dziś w polskiej świadomości Hubal, gdyby Bohdan Poręba nie uwiecznił go w swoim wspaniałym filmie? No i wreszcie – kto ze starszego pokolenia Polaków nie oglądał w pacholęcym wieku z wypiekami na twarzy serialu „Gniewko, syna Rybaka”?


1871 – urodził się Stanisław – polski polityk, ekonomista. Profesor ekonomii m.in. Uniwersytetu Lwowskiego. Minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego, znany ze swego negatywnego stosunku do mniejszości narodowych.

Autor tzw. „ustawy Grabskiego”, przewidującej coroczne plebiscyty w publicznych szkołach powszechnych i gimnazjach w kwestii języka wykładowego. Ustawa – w intencji polonizacyjna – doprowadziła do znaczącego ograniczenia zakresu szkolnictwa w języku ukraińskim w Galicji Wschodniej poprzez zastępowanie szkół z językiem wykładowym ukraińskim szkołami dwujęzycznymi (tzw. utrakwistycznymi) i była jednym ze stałych zarzewi konfliktu polsko-ukraińskiego w całym dwudziestoleciu międzywojennym. W latach 1939-1941 więziony przez . Brat Władysława Grabskiego, premiera i reformatora polskiej waluty. Zmarł w 1949 r.

1919: zabiło w zdobytym Pińsku 35 Żydów oskarżanych o popieranie bolszewików.

1935 – zmarł Emil – polski dyrygent, , współzałożyciel i dyrektor Filharmonii Warszawskiej w latach 1901-1905. Występował jako solista m.in. w Petersburgu, Mińsku, Grodnie, Kownie, Wilnie, Kijowie, Odessie, Warszawie. Jego imieniem nazwano salę koncertową w Filharmonii Warszawskiej i znajdujący się przy niej plac oraz Salę Kameralną w Teatrze Wielkim, a także podstawową szkołę muzyczną przy ulicy Miodowej w Warszawie. Urodzony w 1870 r. w Kibartach (obecnie Litwa).

1936 – zmarł Józef – polski generał. W czasie wojny polsko-bolszewickiej był m. in. dowódcą Grupy Poleskiej. Urodzony w 1876 r. w Wilnie.

1941 – w niewoli niemieckiej zmarł Franciszek – polski generał, żołnierz Legionów. W czasie Kampanii Wrześniowej dowodził m.in. Samodzielną Grupą Operacyjną „Polesie”, która stoczyła ostatnią bitwę Kampanii – pod Kockiem. Oddziały Kleeberga skapitulowały dopiero 6 października 1939 r. Pochowany na cmentarzu wojennym w Kocku. Urodzony w 1888 r. w Tarnopolu.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 5 kwietnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *