29 lutego w Historii Kresów

28 lutego 2014

Modlitwa konfederatów barskich – fragment obrazu Artura Grottgera

1768 – zawiązano Konfederację Barską – pierwszy wielki polski zryw narodowy w obronie niepodległości kraju i wiary katolickiej skierowany przeciwko imperializmowi rosyjskiemu.

Hasło związku zaprzysiężonego w Barze na Podolu brzmiało: Wiara i Wolność. Konfederaci ślubowali:


Wolności i niepodległości Ojczyzny, wiary świętej, katolickiej własnym życiem i krwią bronić. Żadnych gwałtów i rabunków nie czynić, komendy choćby hazardem życia słuchać. Chorągwi bronić do ostatka, trup przy trupie padając. Na zdrajców kara i śmierć. Hasło: Jezus Maryja – umrzeć lub zwyciężyć.

Inicjatorami Konfederacji byli biskup kamieniecki Adam Stanisław i marszałek Jerzy August Mniszech. Siłami zbrojnymi Konfederacji kierowali Michał Hieronim , Joachim i Wawrzyniec Potoccy, Michał Jan , Józef i Józef – ojciec dowódcy konfederatów Kazimierza Pułaskiego.


Konfederaci wypowiedzieli wojnę Rosji i zaatakowali garnizony wojsk rosyjskich. W szeregach konfederatów walczyło ok. 100 tysięcy osób. Stoczyli oni blisko 500 bitew i potyczek, w których  zginęło około 65 tys. osób. Po upadku Konfederacji na Sybir zesłano ok. 14 tys. jej uczestników. Wielu wcielono też przymusowo do carskiej armii. Do dziś trudno oszacować ilu konfederatów zginęło w jenieckich obozach przejściowych stworzonych przez Rosjan i w trakcie wywózek na zsyłkę.

Powstańcy stali się bohaterami utworów polskich wieszczów romantycznych – Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego – jako rycerze Maryi i męczennicy za Wiarę, Wolność i Ojczyznę.

1864 – w Komarowiczach na Polesiu urodziła się Emma – polska pisarka i działaczka oświatowa. Od 1890 r. organizowała kursy dla nauczycieli. Pracowała w redakcji „Zorzy Wileńskiej” i „Jutrzenki”, podczas I wojny wydawała pismo „Unia”. Założyła Związek Patriotyczny Polek. W swojej twórczości pisała o problemach obyczajowych i społecznych, przywiązaniu do ojczystej ziemi i o tradycjach szlacheckich. Jej utwory przetłumaczono na rosyjski, niemiecki i czeski. Zmarła w 1919 r. w Wilnie.

1992 – zmarł Czesław – dziennikarz telewizyjny, prezenter pogody – popularny „Wicherek”. Urodził się w 1928 r. w Wilnie.

2004 – zmarł Witold – polski kompozytor, teoretyk i historyk muzyki. Studiował na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie i w wileńskim Konserwatorium Muzycznym im. Karłowicza. Urodzony w 1913 r. w Siebieżu.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 29 lutego

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *