15 lutego w Historii Kresów

15 lutego 2014

– fragment obrazu Jana Matejki

1386 – Władysław II przyjął chrzest. Rok później ochrzczona została Litwa.

Do przyjęcia chrztu Jagiełło zobowiązał się przy zawieraniu polsko – litewskiej Unii w Krewie w 1385 r. Po własnym chrzcie przybył w 1387 r. na Litwę, gdzie przekonał bojarów litewskich do wiary chrześcijańskiej i nakazał aby przyjęli ją także wszyscy jego poddani. Pierwszy biskup wileński Andrzej rozpoczął chrzty zbiorowe. A król Jagiełło osobiście przetłumaczył na język litewski Modlitwę Pańską i Skład Apostolski.


Zaczęto także niszczyć miejsca pogańskich kultów – karczowano „święte” gaje, zabijano „święte” węże i gaszono „święty” ogień. Robiono to jednak bez stosowania przemocy.

W pierwszych latach chrzest objął tylko Litwę właściwą – Auksztotę, ochrzczono dopiero ćwierć wieku później.


1807 – w Romanowie na Wołyniu urodził się Ignacy Feliks Dobrzyński – polski pianista, kompozytor. Zmarł w 1867 r.

1833 – we Lwowie odbyła się premiera komedii „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry.

1872 – w Krzemieńczuku na naddnieprzańskiej Ukrainie urodził się Konrad – polski malarz. Po wybuchu I wojny światowej przebywał na Wołyniu i Polesiu. W latach 1917–18 był profesorem malarstwa w Polskiej Szkole Sztuk Pięknych w Kijowie. Zmarł w 1922 r.

1887 – urodził się Jerzy Rygier – polski aktor i reżyser. W latach 1908-1926 występował z przerwami w Teatrze Miejskim we Lwowie. Zmarł w 1952 r.

1923 – mocarstwa zachodnie zgodziły się przekazać Litwie.

1951 – Polska „zawarła” z ZSRR umowę o wymianie obszarów przygranicznych. W jej wyniku Polska zyskała fragment ówczesnego obwodu drohobyckiego (m.in. Ustrzyki Dolne), a w zamian odstąpiła ZSRR fragment Województwa Lubelskiego, m.in. z miejscowościami , Uhnów.

1975 – zmarł Michał – polski ksiądz katolicki, spowiednik Faustyny Kowalskiej. Pracował m.in. jako kapelan Wojska Polskiego w Wilnie. Był ojcem duchownym w Seminarium Duchownym w Wilnie. W latach 1928-1962 pracował jako profesor teologii pastoralnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie i w Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku. Urodzony w 1888 r. w Juszewszczyźnie na Wileńszczyźnie.

1994 – zmarł Wacław Korabiewicz – polski pisarz, podróżnik, autor prac etnograficznych. Studiował medycynę i etnografię na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. W czasie studiów był współzałożycielem i członkiem Akademickiego Klubu Włóczęgów Wileńskich. Urodzony w 1903 r. w Petersburgu.

2010 – białoruska milicja zatrzymała 40 działaczy niezależnego Związku Polaków na Białorusi z szefową ZPB Andżeliką , którą skazano na grzywnę, a 3 innych działaczy na karę aresztu. Wcześniej na kary aresztu  za udział w nielegalnym wiecu przed Domem Polskim w Grodnie skazano szefa Rady Naczelnej Andrzeja Poczobuta, wiceszefa Związku Mieczysława Jaśkiewicza i rzecznika ZPB Igora Bancera, który po wyroku ogłosił głodówkę.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 15 lutego

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *