29 listopada w Historii Kresów

29 listopada 2013

Klasztor Karmelitów w Zagórzu – ostatnia twierdza Konfederacji Barskiej

1772 – zakończyła się obrona klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu pod Sanokiem – ostatnia bitwa Konfederacji Barskiej.

Wznoszący się 400 m nad okolicą warowny klasztor nad Osławą, zbudowany na tzw. Górze Marii, został obsadzony przez bliżej nieznany oddział konfederatów w listopadzie 1772 r. Wkrótce rosyjska artyleria dowodzona przez Iwana Drewicza rozpoczęła ostrzał. Kolejne salwy poważnie zniszczyły klasztor, największe straty nastąpiły 29 listopada. W wyniku pożaru zabudowań, wyczerpania, głodu i braku amunicji konfederaci poddali się.


Legenda (a może to nie tylko legenda?) głosi jednak, że obrońcy wydostali się podziemnym tunelem biegnącym pod nieistniejącą już dzisiaj południową basztą.

1662 – zmarł Wincenty Korwin – hetman polny litewski.


1830 – zmarł Ignacy Blumer – generał brygady wojsk Królestwa Kongresowego, uczestnik wojny 1792 roku i Insurekcji Kościuszkowskiej. Oficer Legionów Polskich Jana Henryka Dąbrowskiego i wojsk polskich Księstwa Warszawskiego. Urodził się w 1773 r. w Olszy na Podolu.

1830 – w nocy młodzi słuchacze Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie pod wodzą porucznika Piotra Wysockiego wraz z cywilnymi spiskowcami rozpoczęli .

1909 – we Lwowie urodziła się Barbara Orwid – polska aktorka. Zmarła w 1998 r.

1939 – Rada Najwyższa ZSRR wydała bezprawny z punktu widzenia prawa międzynarodowego i traktatów dwustronnych dekret o przymusowym nadaniu obywatelstwa radzieckiego „byłym obywatelom polskim” na okupowanych przez sowietów polskich Kresach Wschodnich.

2010 – zmarła Irena – polska aktorka, artystka rewiowa, działaczka polonijna w Wielkiej Brytanii. Żona gen. Władysława Andersa. Wychowywała się i kształciła we Lwowie. Urodzona w 1920 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 29 listopada

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *