2 listopada w Historii Kresów

2 listopada 2013

„Składanie sztandarów” – fragment obrazu Józefa Brandta

1660 – wojna polsko-rosyjska: wojska polskie odniosły wielkie zwycięstwo w Bitwie pod Cudnowem na Żytomierszczyźnie.

Ta trwająca prawie 20 dni bitwa była częścią wojny polsko-rosyjskiej z lat 1654-1667. Polskim wojskiem, wspieranym przez Tatarów, dowodzili hetmani Stanisław Potocki i Jerzy . Armią rosyjską dowodził Wasyl Szeremietiew wspomagany przez Kozaków zadnieprzańskich pod wodzą Tymofieja Cieciury.


W wyniku przegranej przez Rosjan serii potyczek i ostatecznej kapitulacji armia rosyjska – zgodnie z zawartą dwa dni później ugodą – została zmuszona do złożenia broni i sztandarów, rosyjskie załogi miały opuścić , Perejasław, Niżne i Czernihów i zapłacić 300 tys. talarów okupu. Wasyl Szeremietiew wraz z ośmioma bojarami miał zostać polskim zakładnikiem gwarantującym wypełnienie tych warunków.

1754 – w dawnym województwie ruskim urodził się Ignacy Zaborowski – polski pijar, matematyk i geodeta, profesor geometrii, członek Towarzystwa Ksiąg Elementarnych, autor podręcznika „Geometria praktyczna i Logarytmy dla szkół narodowych” – pierwszych polskich tablic logarytmicznych, za które uzyskał od króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Medal Merentibus. Zmarł w 1803 r.


1769 – upadek wieży Katedry Wileńskiej spowodował śmierć 6 księży.

1777 – urodził się Alojzy Żółkowski – polski aktor, wybitny komik. Uczestnik Powstania Kościuszkowskiego. Uczył się w Krzemieńcu, pracował we Lwowie. Występował w teatrach warszawskich. Zmarł w 1822 r.

1836 – w Wilnie urodził się Michał Elwiro Andriolli – polski rysownik, ilustrator, malarz. Autor m.in. ilustracji do „Pana Tadeusza” oraz „Konrada Wallenroda” Adama Mickiewicza wykonanych w latach 1879–82. Malował również obrazy m.in. dla kościołów w Kownie. Zmarł w 1893 r.

1848 – Wiosna Ludów: po zbombardowaniu miasta przez Austriaków nastąpiła kapitulacja Lwowa.

1866 – w Zułowie urodził się Bronisław – polski etnograf badający ludy i kulturę Ajnów, brat Józefa Piłsudskiego. Zmarł w 1918 r.

1879 – w Strutynce na Podolu urodził się Walery Sławek, polityk okresu II Rzeczypospolitej, trzykrotny premier Polski, marszałek Sejmu, wolnomularz, podpułkownik dyplomowany piechoty Wojska Polskiego. Członek Polskiej Partii Socjalistycznej i jej Organizacji Bojowej, jeden z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego, lider obozu sanacyjnego (tzw. grupy pułkowników), jeden z głównych twórców założeń konstytucji kwietniowej. Pod koniec życia zmarginalizowany wewnątrz sanacyjnego obozu rządowego, popełnił samobójstwo w 1939 r.

1887 – w Zapolu urodził się Radosław Ostrowski – białoruski publicysta, polityk, działacz narodowo – społeczny. Mieszkał i działał m.in. w Wilnie. Zmarł w 1976 r.

1918 – powstała I Republika Litewska.

1925 – bezimienne zwłoki obrońcy Lwowa z 1918 roku zostały pochowane w Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Saskim w Warszawie.

1944 – zmarł Karol Irzykowski – polski pisarz, krytyk literacki, filmowy i teatralny. Mieszkał i uczył się w Brzeżanach i Złoczowie. Studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu we Lwowie. Urodzony w 1873 r.

1974 – Puszcza Białowieska: wichura powaliła kilkusetletni Dąb Jagiełły.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 2 listopada

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *