28 stycznia w Historii Kresów

28 stycznia 2014

Prezydent Władysław

1885 – urodził się Władysław Raczkiewicz – wybitny polski polityk i wojskowy II RP. Prezydent RP na Uchodźstwie.

Walczył w I wojnie światowej i w wojnie z bolszewikami. Był ministrem spraw wewnętrznych w czterech rządach II RP, senatorem i marszałkiem Senatu, wojewodą nowogródzkim, wileńskim, krakowskim i pomorskim, prezesem Światowego Związku Polaków z Zagranicy.


Przed I wojną pracował jako adwokat w Mińsku. W 1918 r. brał udział w obronie Mińska przed bolszewikami, w 1920 r. dowodził ochotniczym oddziałem kresowym walczącym o . Delegat przy rządzie Litwy Środkowej w Wilnie.

Od 30 września 1939 r. był Prezydentem RP na Uchodźstwie. Zmarł w 1947 r.


1573 – podpisano Konfederację Warszawską – akt polityczny gwarantujący tolerancję religijną.

1708 – III : Szwedzi zajęli .

1819 – urodził się Jan – pułkownik, przywódca insurekcji w Warszawie, uczestnik Insurekcji Kościuszkowskiej. Po zwolnieniu z Twierdzy Pietropawłowskiej w Petersburgu od 1796 r. mieszkał w Wilnie, gdzie brał udział w konspiracji, za co został ponownie pojmany przez Rosjan i wywieziony w głąb kraju. Urodzony w 1760 r.

1903 – urodził się Aleksander – pedagog, wychowawca, instruktor harcerski , twórca metodyki zuchowej, żołnierz Armii Krajowej oraz jeden z ideowych przywódców Szarych Szeregów. Od 1916 r. mieszkał w Humaniu, gdzie uczęszczał do polskiej szkoły i należał do I Męskiej Drużyny Skautowej im. Tadeusza Kościuszki.

W czasie niemieckiej okupacji i Powstania Warszawskiego członek ścisłej Głównej Kwatery („Pasieka”) Szarych Szeregów oraz redaktor naczelny „Biuletynu Informacyjnego”. Autor m.in. książki „Kamienie na szaniec”. Zmarł w 1978 r.

1915 – urodził się Mieczysław Ubysz – polski poeta, żołnierz AK, spiker powstańczej radiostacji Błyskawica. Studiował na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. W 1938 r. pracował w Rozgłośni Polskiego Radia w Wilnie jako spiker. Zmarł w 1970 r.

1954 – zmarł Eugeniusz – polski geograf, kartograf, profesor Uniwersytetu Lwowskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Urodzony w 1871 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 28 stycznia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *