19 kwietnia w Historii Kresów

19 kwietnia 2013

Generał Józef Dwernicki na czele polskich wojsk

Generał Józef na czele polskich wojsk. Obraz Juliusza Kossaka

1831: Bitwa pod Boremlem na Wołyniu. Zwycięstwo nad Rosjanami polskich wojsk dowodzonych przez generała Józefa Dwernickiego.

Było to kolejne błyskotliwe zwycięstwo tego wybitnego dowódcy. Na czele 7 tys. żołnierzy i mając do dyspozycji 12 dział otrzymał on od rządu powstańczego zadanie rozszerzenia powstania na Wołyniu. Podczas przeprawy przez rzekę w okolicy Boremla napotkał na swojej drodze rosyjską dywizję liczącą 11 tys. żołnierzy i 36 dział dowodzoną przez generała Rudigera.


Rosjanie próbowali opanować most, jednak zostali odparci przez polską artylerię i piechotę. Nie mogąc zdobyć mostu Rudiger przeprawił wojska na lewy brzeg Styru pod Hrynikami i mając przewagę liczebną i ogniową zaatakował dywizję Dwernickiego. Jednak polski wódz odparł Rosjan i zdobył 5 dział. Rosjanie jak i Polacy stracili w bitwie po 500 żołnierzy.

1773 – rozpoczęły się obrady Sejmu Rozbiorowego.


1809 – zmarł Cyprian Godebski – pułkownik Wojska Polskiego, poeta i prozaik, redaktor Zabaw Przyjemnych i Pożytecznych, członek Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Warszawie, zapoczątkował nurt literatury pozostającej w ścisłym związku z walką wyzwoleńczą, stworzył ideał żołnierza-poety. W czasie pobytu w wojsku na Wołyniu wstępuje do tajnych organizacji wojskowych przygotowujących rewolucję. Urodzony w 1765 r. na Polesiu Wołyńskim.

1860 – w Wilnie zmarł Karol – polski architekt, profesor Uniwersytetu Wileńskiego. Był pierwszym Polakiem studiującym architekturę w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Autor m.in. przebudowy wnętrza Uniwersytetu Wileńskiego oraz ratusza w Kownie, odbudowanego kościoła św. Bartłomieja w Wilnie, pałacu w Jaszunach oraz kościoła ewangelicko-reformowanego w Wilnie. Pochowany na Cmentarzu na Rossie. Urodzony w 1790 r. w Żyrmunach.

1878 – zmarł Władysław – polski pianista, kompozytor, poeta, dramaturg, tłumacz. Kształcił się m.in. we Lwowie. Uczestnik Powstania Styczniowego. W tym czasie skomponował piosenkę „Jak to na wojence ładnie”, popularną obecnie w wersji nieco przerobionej. Urodzony w majątku Wróblewice koło Drohobycza.

1899 – zmarł Stanisław Kierbedź – generał-major, inżynier, budowniczy. Uczył się w Poniewieżu i Kownie, studiował na Uniwersytecie Wileńskim. Urodzony w 1810 r. w majątku w powiecie poniewieskim na Żmudzi.

1908 – urodziła się Irena Eichlerówna – polska aktorka. Występowała w Teatrze na Pohulance w Wilnie oraz w teatrach lwowskich. Zmarła w 1990 r.

1909 – w Wilnie urodził się Marian Podkowiński – polski dziennikarz, reportażysta, publicysta, uczestnik Powstania Warszawskiego. Zmarł w 2006 r.

1919: oddziały polskie odbiły .

1921 – urodziła się Dora Kacnelson – polska i żydowska historyk, literaturoznawca i slawistka, badaczka dziejów Kresów Wschodnich i polskich zesłańców. Autorka pracy „Polscy naukowcy Wilna i Lwowa pod okupacją sowiecką” wydanej przez Instytut Kultury w Paryżu pod zmienionym wbrew jej intencjom tytułem „Polscy naukowcy Wilna i Lwowa 1939-1941”.

Pracując w Czicie na Syberii badała w Okręgowym Archiwum Męczeństwa m.in. katalogi zesłańców, znajdując w nich wiele dokumentów dotyczących polskich powstańców. Kilkakrotnie wyrzucana z pracy za swą działalność. Była wiceprezesem gminy żydowskiej w Drohobyczu i równocześnie wielką polską patriotką, m.in. działaczką Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Drohobyckiej. Osobiście odwiedzała polskie wioski na Kresach i niosła pomoc materialną chorym i opuszczonym Polakom. Zwolenniczka pojednania polsko – żydowsko – ukraińskiego i polsko – litewskiego. Zmarła w 2003 r.

1921 – zmarł Tadeusz Rittner – polski pisarz i krytyk teatralny urodzony we Lwowie.

1942 – w Wilnie urodziła się Jolanta Lothe – polska aktorka.

1955 – zmarł Tadeusz – pedagog, twórca i dyrektor szkoły eksperymentalnej Gimnazjum i Liceum im. Sułkowskich w Rydzynie, minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego w latach 1919-1920. Urodzony w 1874 r. we Lwowie.

1967 – zmarł Witold – polski fotografik, kierownik Zakładu Fotografii na Politechnice Lwowskiej, profesor Katedry Fototechniki Politechniki Wrocławskiej. W 1937 r. podjął wielką akcję publikacji pocztówek fotograficznych wykonanych przez najlepszych mistrzów popularyzujących krajobraz Polski i dokonania polskie w okresie międzywojennym. Urodzony w 1900 r. we Lwowie.

1988 – zmarł Jonasz Kofta – polski pisarz, satyryk, piosenkarz urodzony w 1942 r. w Mizoczu na Wołyniu.

2007 – zmarł Bohdan Paczyński – najwybitniejszy polski astronom XX wieku i jeden z najwybitniejszych astrofizyków na świecie. Zajmował się głównie teorią ewolucji gwiazd, dysków akrecyjnych, mikrosoczewkowania grawitacyjnego oraz rozbłyskami gamma. Urodzony w 1940 r. w Wilnie.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 19 kwietnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *