18 czerwca w Historii Kresów

18 czerwca 2013

Piechota polskich wojsk koronnych

Piechota polskich wojsk koronnych

1792 – wojska księcia Józefa Poniatowskiego pokonały Rosjan pod Zieleńcami. Król ustanowił na cześć tego triumfu Order – do dziś najwyższe odznaczenie wojskowe.

, na wschód od Zasławia na dzisiejszej Ukrainie, miała miejsce w czasie tzw. Wojny w Obronie Konstytucji 3 Maja. Liczącymi 15,5 tys. oddziałami polskimi dowodził książę Józef – bratanek króla, Rosjanami –  gen. Herkules Morkow.


W trakcie bitwy inicjatywa wiele razy przechodziła z rąk do rąk i kilka razy wydawało się już, że polskie oddziały, złożone głównie z niedoświadczonych rekrutów, zostaną rozbite. Jednak dzięki umiejętnemu dowodzeniu książę Poniatowski zdołał w końcu zmusić wroga do odwrotu.

Straty polskie w bitwie pod Zieleńcami wyniosły ok. 1000 zabitych, rosyjskie – dwa razy więcej. Nie licząc potyczek konfederatów barskich, było to pierwsze samodzielne zwycięstwo polskiej armii od blisko 100 lat, które podniosło morale całego wojska i udowodniło, że potrafi ono stawić opór przeważającemu rosyjskiemu najeźdźcy.


Niestety, polski król, choć ustanowił z tej okazji Order Virtuti Militari, odmówił odwiedzenia zwycięskich wojsk następującymi słowami: „Czyliż będę miał w obozie wygodę i kuchnię przyzwoitą?”

1649: zwycięstwo wojsk litewskich w bitwie pod Zahalem.

1863: bitwa pod Górami.

1923 – w Łucku na Wołyniu urodził się Szymon Szurmiej – polski aktor, reżyser i działacz społeczności żydowskiej.

1945 – w Moskwie rozpoczął się pokazowy proces przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, tzw. . Po 3 miesiącach pobytu w więzieniu na Łubiance i jedynie 3-dniowym procesie skazano 13 przywódców na kary pozbawienia wolności od 4 miesięcy do 10 lat. Część z nich została potem zamordowana w miejscu uwięzienia.

Polscy działacze zostali przez sowietów zwabieni 28 marca 1945 r. do wilii w Pruszkowie pod pretekstem rozmów na temat polskiego stosunku do władz ZSRR, uzgodnień jałtańskich i sytuacji na zapleczu frontu, a następnie aresztowani przez NKWD.

W ręce sowietów wpadli: Delegat Rządu i Wicepremier na Kraj – Jan Stanisław , ostatni Komendant Główny AK i pełniący funkcję Komendanta Głównego organizacji „NIE” – gen. Leopold , Przewodniczący Rady Jedności Narodowej – Kazimierz , pełniący funkcję tłumacza wiceminister Departamentu Informacji Delegatury RP na Kraj – Józef Stemler-Dąbski, Antoni (-WRN), Stanisław , Kazimierz , Zbigniew i Aleksander ze Stronnictwa Narodowego, Józef Chaciński i Franciszek ze Stronnictwa Pracy, Adam , Kazimierz i Stanisław Mierzwa ze Stronnictwa Ludowego oraz Eugeniusz Czarnowski i Stanisław ze Zjednoczenia Demokratycznego.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 18 czerwca

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź 18 czerwca w Historii Kresów

  1. Luki Odpowiedz

    19 czerwca 2015 w 10:04

    Dlaczego teraz Polskie wojsko jest tak słabe że przegrałoby kazdą potyczkę?brak u nas Patriotów, którzy nie byliby sprzedawczykami dla obcych mocarstw…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *