11 kwietnia w Historii Kresów

11 kwietnia 2013

"Polonia" - wielka alegoria narodowa Jana Styki (fragment)

„Polonia” – wielka alegoria narodowa Jana Styki (fragment)

1925 – w Rzymie zmarł Jan – polski malarz historyczny, batalistyczny i religijny ze Lwowa. Wraz z Wojciechem Kossakiem był współautorem Panoramy Racławickiej.

Urodził się w 1858 r. we Lwowie. Studiował m.in. pod kierunkiem Jana Matejki. Po studiach zamieszkał we Lwowie, gdzie miał pracownię. Do dziś istnieje we Lwowie piękna willa Jana Styki. Potem przebywał Kielcach, a w końcu wyjechał najpierw do Paryża, a potem do Włoch.


1597 – stracono Seweryna (Semena) – urodzonego w Husiatynie ukraińskiego atamana, przywódcę powstania kozackiego przeciwko Rzeczypospolitej. Został pokonany w 1596 r. przez hetmana polnego koronnego Stanisława Żółkiewskiego w Bitwie pod Łubniami (na uroczysku Ostry Kamień). Po tej bitwie został wzięty do niewoli na pobliskim uroczysku Sołonica.

Próbował uciekać, ale został schwytany i przewieziony do Warszawy, gdzie skazano go na karę śmierci. Kara została wykonana na Górze Szubienicznej, na której wzniesiono ponad 200 lat później Cytadelę Warszawską.


1764 – podpisanie układu rosyjsko-pruskiego o przymierzu. Miał on na celu zahamowanie reform w I Rzeczypospolitej.

1773 – w Warszawie zakończył obrady Sejm Rozbiorowy, w czasie którego zatwierdzono traktat podziałowy – .

1831: zwycięstwo powstańców w bitwie pod Poryckiem.

1889 – w Tarnopolu urodził się Ludwik Ehrlich – polski prawnik, profesor Uniwersytetu Lwowskiego i Jagiellońskiego. Po wojnie współpracował ze Stałym Trybunałem Rozjemczym w Hadze i Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze. Zmarł w 1968 r.

1925 – w Kowaliszkach (obecnie Litwa) urodził się Zygmunt – polski afrykanista, socjolog, antropolog, poeta, żołnierz Armii Krajowej i następnie Ludowego Wojska Polskiego, ojciec prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zmarł w 1992 r.

1930 – we Lwowie urodził się Stanisław Russocki – polski historyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Zmarł w 2002 r.

1940 – w Kownie urodził się Władysław – polski lekkoatleta, jeden z najlepszych polskich miotaczy kulą, mistrz olimpijski z Monachium w 1972 r. Ponadto był aktorem i artystą estradowym. Zmarł w 1998 r.

1956 – skazany na dożywocie pilot myśliwski Stanisław został zrehabilitowany i uwolniony.

1984 – zmarł Władysław Liniarski – polski wojskowy, pułkownik, komendant Białostockiego Okręgu ZWZ-AK, jeden z Żołnierzy Wyklętych, działacz podziemia antykomunistycznego, ofiara represji stalinowskich. W 1979 r. został członkiem Komitetu Porozumienia na rzecz Samostanowienia Narodu. Urodzony w 1897 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 11 kwietnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź 11 kwietnia w Historii Kresów

  1. Pasek Fredro Odpowiedz

    11 kwietnia 2017 w 14:30

    Na obrazie Styka przedstawił Wernyhorę, który wieszczył potęgę Polski a upadek zdrajców jej sąsiadów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *