• Ukraina
  • Białoruś
  • Rosja
  • Litwa
  • Region Bałtyku
  • Azja i Zakaukazie
  • Na Świecie
  • Historia i Wspomnienia
  • Kultura
  • Podróże po Kresach
  • Wyszukiwarka Kresowa
  • Kalendarium Kresów
    • Styczeń w Historii Kresów
    • Luty w Historii Kresów
    • Marzec w Historii Kresów
    • Kwiecień w Historii Kresów
    • Maj w Historii Kresów
    • Czerwiec w Historii Kresów
    • Lipiec w Historii Kresów
    • Sierpień w Historii Kresów
    • Wrzesień w Historii Kresów
    • Październik w Historii Kresów
    • Listopad w Historii Kresów
    • Grudzień w Historii Kresów
  • Polacy na Wschodzie
  • Biblioteka Kresowa
  • Kuchnia Kresowa
Kresy24.pl – Wschodnia Gazeta Codzienna
  • 16 maj 2026
  • Gazety i Czasopisma Kresowe
    • Archiwum Dziennika Kijowskiego
    • Archiwum Gazety Polskiej Bukowiny
    • Archiwum Głosu Polonii
    • Archiwum Głosu znad Niemna
    • Archiwum Kuriera Galicyjskiego
    • Archiwum Kwartalnika Echa Polesia
    • Archiwum Kwartalnika Krynica
    • Archiwum Magazynu Polskiego
    • Archiwum Monitora Wołyńskiego
    • Archiwum Mozaiki Berdyczowskiej
    • Archiwum pisma Nasze Drogi
    • Archiwum pisma Polacy Donbasu
    • Archiwum pisma Polonia Charkowa
    • Archiwum pisma Wołanie z Wołynia
    • Archiwum Polak na Łotwie
    • Archiwum Polaka Małego
    • Archiwum Polaka w Niemczech
    • Archiwum Słowa Polskiego
    • Archiwum Słowa Życia
    • Archiwum Tęczy Żytomierszczyzny
    • Archiwum Gazety Polak Mały
Kresy24.pl - Wschodnia Gazeta Codzienna
  • Ukraina
  • Białoruś
  • Rosja
  • Litwa
  • Region Bałtyku
  • Azja i Zakaukazie
  • Na Świecie
  • Historia i Wspomnienia
  • Kultura
  • Podróże po Kresach
  • Wyszukiwarka Kresowa
  • Kalendarium Kresów
    • Styczeń w Historii Kresów
    • Luty w Historii Kresów
    • Marzec w Historii Kresów
    • Kwiecień w Historii Kresów
    • Maj w Historii Kresów
    • Czerwiec w Historii Kresów
    • Lipiec w Historii Kresów
    • Sierpień w Historii Kresów
    • Wrzesień w Historii Kresów
    • Październik w Historii Kresów
    • Listopad w Historii Kresów
    • Grudzień w Historii Kresów
  • Polacy na Wschodzie
  • Biblioteka Kresowa
  • Kuchnia Kresowa
Home
Polacy na Wschodzie

Andżelika Borys otwarcie przemówiła pod dyktando Łukaszenki!

13 lis 2025

Fot: A. Borys - Facebook / K. Kormilicyna - RIA Novosti

Fot: A. Borys – Facebook / K. Kormilicyna – RIA Novosti

Maska bohaterki opadła.

Była przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi, Anżelika Borys udzieliła wywiadu organowi administracji Łukaszenki, dziennikowi Biełaruś Siegodnia (wcześniej: Sowieckaja Biełaruś), w którym zaprzeczyła represjom na Białorusi i prześladowaniu tamtejszych Polaków.

Pełny tekst wywiadu ma się ukazać w wersji papierowej, my zaś drukujemy fragmenty publikowane już przez portal tej gazety w odcinkach: część 1, cześć 2. Cytujemy jej wypowiedzi dosłownie i naszym zdaniem nie wymagają one nawet żadnego komentarza.

Propagandzista poprosił Borys, by odparła “bezpodstawne oskarżenia złych języków, jakoby na Białorusi dochodziło do prześladowań Polaków”:

— Nie słucham takich ludzi! Wszystkie kościoły są otwarte, budowane są nowe. Nabożeństwa odbywają się w języku polskim. Dzieci też uczą się polskiego, nikt nam nie zabrania organizowania uroczystości narodowych, licznych imprez. Jesteśmy obywatelami tak jak reszta. Co więcej. Turyści z Polski chętnie jeżdżą na Białoruś, nawet bez wiz. Odpoczywają tu, korzystają z opieki medycznej, podróżują po pięknym, zadbanym kraju.

O działalności kierowanej przez nią szkoły “Polonika Plus” (czy dotowanej także z Polski?):

— Chciałabym w tym miejscu szczególnie podziękować władzom Białorusi, które pozwalają Polakom, a także przedstawicielom wszystkich innych narodowości i grup etnicznych (a jest ich ponad 100!), zachować swoją tożsamość. Obecnie języka polskiego uczy się u nas ponad 400 dzieci. A w całym kraju jest ich ponad 3000. Dodam jeszcze, że wszystkie plany i programy nauczania koordynujemy z wydziałem oświaty Grodzieńskiego Komitetu Wykonawczego. To normalna praktyka. Mówię o tym również jako nauczyciel oświaty.

SB.by poprosiła też Andżelikę Borys o skomentowanie zamknięcia granicy z Białorusią przez Polskę i Litwę:

— Powiem tak o granicach: powinny łączyć, a nie dzielić ludzi. I nigdy nie słyszałam od zwykłych obywateli, żeby ktokolwiek cieszył się z ich zamknięcia. Więzi kulturowe, które budowały się przez tyle lat, ulegają rozbiciu… Może powtórzę: to nie władze cierpią najbardziej, ale zwykli ludzie. Weźmy moją mamę. Ma 79 lat. Całe życie podróżowała do Polski, jakby to był jej dom. A teraz ze względu na logistykę (duża objazdówka przez Brześć), nie jest to możliwe.

Biełaruś Siegodnia przedstawiła Anżelikę Borys jako “byłą przewodniczącą Związku Polaków na Białorusi, a obecnie dyrektorkę szkoły języka polskiego”. Dlatego my też ją tak przedstawiamy, bo naprawdę nie wiemy, czy w tym “pięknym i kochającym Polaków kraju” ZPB jeszcze istnieje, jest legalny, czy nadal nielegalny?

Wiemy tylko, że dawny zastępca Andżeliki Borys – Andrzej Poczobut siedzi w łagrze, a dawne kierownictwo ZPB i szereg nauczycielek języka polskiego uciekło do Polski przed represjami. Niektóre po tym jak również zaliczyły “odsiadkę”. Wszyscy widzieliśmy też zrównane z ziemią polskie cmentarze wojskowe i miejsca pamięci.

Nie jesteśmy w stanie zweryfikować informacji o liczbie dzieci uczących się w szkole Andżeliki Borys. Zaskakuje nas natomiast zapał, z jakim była szefowa ZPB zachęca nas by jeździć na Białoruś, w czasie gdy polskie MSZ ostrzega, by absolutnie tego nie robić w trosce o własne bezpieczeństwo.

Wzięty do niewoli polski zakonnik uznany za więźnia politycznego na Białorusi

Zobacz także: Rosja rozmieści na Białorusi “najgłupszą broń świata”!

KAS

Ważne? Ciekawe? Podaj dalej:

Nie przegap w tym temacie:

Łukaszenka straszy Polskę wciągnięciem Rosji w rozwiązanie kryzysu na granicy: „Rosja jest największą potęgą jądrową!”Łukaszenka straszy Polskę wciągnięciem Rosji w rozwiązanie kryzysu na granicy: „Rosja jest największą potęgą jądrową!” Łukaszenka w trybie pilnym ewakuowany z WitebskaŁukaszenka w trybie pilnym ewakuowany z Witebska PILNE! Andżelika Borys skazana na 15 dni aresztu za organizację KaziukówPILNE! Andżelika Borys skazana na 15 dni aresztu za organizację Kaziuków
  • Tagi
  • Andżelika Borys
  • Łukaszenka
  • Polacy na Białorusi
  • propaganda
  • represje
  • represje polityczne na Białorusi
  • represje wobec Polaków
  • reżim Łukaszenki
  • Związek Polaków na Białorusi
Poprzedni artykułRosja rozmieści na Białorusi “najgłupszą broń świata”!
Następny artykuł Potężna afera korupcyjna wstrząsnęła Ukrainą – i to na najwyższych szczeblach władzy

2 komentarzy

  1. Kressowiak
    13 listopada 2025 o 19:54 Odpowiedz

    Poszła na kiłaborację z baćką za obietnicę poluzowania stryczka na szyi ???…bo i tuskowych też wodzi za nos obietnicami za otwarcie granicy…
    Baćka sprytny, widzi że koniec putina możliwy, nie chce za niego umierać i obstawia układ z amerykom, żeby spaść na cztery łapy..jakby co

  2. krzysio
    13 listopada 2025 o 16:46 Odpowiedz

    czytam i coś niegra

Dodaj swój komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Uwaga! Komentarze naruszające prawo będą usuwane, a dane autorów - przekazywane organom ścigania.

Najnowsze wiadomości
Andrzej Poczobut uwolniony!

Andrzej Poczobut uwolniony!

Kresy24.pl zawieszają działalność. Mimo milionów czytelników. Oto powód

Kresy24.pl zawieszają działalność. Mimo milionów czytelników. Oto powód

Trump: Z niecierpliwością czekam na Łukaszenkę w USA

Trump: Z niecierpliwością czekam na Łukaszenkę w USA

Burza po słowach prezesa: Rheinmetall tłumaczy się Ukraińcom

Burza po słowach prezesa: Rheinmetall tłumaczy się Ukraińcom

MSZ RP: Nigdy nie zaakceptujemy Białorusi jako części ruskiego miru

MSZ RP: Nigdy nie zaakceptujemy Białorusi jako części ruskiego miru

Zdrada i terroryzm. Fico ma poważne kłopoty

Zdrada i terroryzm. Fico ma poważne kłopoty

W Rosji zabierają ludziom wypłaty! Potrzebne na wojnę

W Rosji zabierają ludziom wypłaty! Potrzebne na wojnę

Poparcie dla Putina ostro w dół! Najgorszy wynik od początku wojny

Poparcie dla Putina ostro w dół! Najgorszy wynik od początku wojny

W ruskim mirze bez zmian. Zamiast leku na raka, ulepszyli narzędzie zabijania. Już produkują

W ruskim mirze bez zmian. Zamiast leku na raka, ulepszyli narzędzie zabijania. Już produkują

Ukraina i Arabia Saudyjska zawarły porozumienie wojskowe

Ukraina i Arabia Saudyjska zawarły porozumienie wojskowe

© Kresy24.pl 2018. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.  Kontakt | Polityka prywatności
Produkcja: Fundacja Wolność i Demokracja