6 grudnia w Historii Kresów

6 grudnia 2013

1520 lub 1523 – w Wilnie urodziła się Barbara Radziwiłłówna – wielka księżna litewska, druga żona Zygmunta Augusta, królowa Polski.

Warto przypomnieć, że syn królowej Bony nie był pierwszym mężem Barbary. Wcześniej, w 1537 r. poślubiła bowiem w Gieranojach starszego od siebie o 15 lat Stanisława Gasztołda – wojewodę nowogródzkiego, a potem trockiego. Po czterech latach małżeństwa Stanisław zmarł – wygasł tym samym cały wpływowy niegdyś ród Gasztołdów. Barbara Radziwiłłówna jako żona Zygmunta Augusta zmarła w 1551 r. – do dziś nie wiadomo czy w sposób naturalny czy otruta z polecenia Bony, która przeciwna była temu małżeństwu syna.


1846 – urodził się Henryk – polski kompozytor, dyrygent, pedagog. Uczeń Stanisława Moniuszki. W latach 1874-1900 kapelmistrz, dyrygent i dyrektor Opery Lwowskiej. Zmarł w 1918 r. we Lwowie.

1864 – w Rydze zmarł Leon – polski pisarz, pamiętnikarz urodzony w 1799 r. w Kochanowie (obecnie Białoruś).


1864 – zmarł Szymon (Simonas Daukantas) – litewski pisarz, etnograf, historyk. Jeden z pionierów budzenia świadomości narodowej Litwinów, zwolennik odrodzenia piśmiennictwa w języku litewskim, był twórcą pierwszej książki o historii Litwy po litewsku. Studiował z Adamem Mickiewiczem. Autor słownika polsko – litewskiego.

1894 – w Antonoszu koło Kowna urodził się Tadeusz – polski polityk, minister. W czasie II wojny ambasador rządu RP w Japonii, potem w ZSRR. Walczył o prawa Polaków deportowanych przez NKWD na Wschód, sprzeciwiając się decyzji sowieckiej o pozbawieniu ich polskiego obywatelstwa. W Kujbyszewie odpowiedział w imieniu Rządu Rzeczypospolitej na notę Mołotowa zrywającą jednostronnie stosunki dyplomatyczne ZSRR z Polską w związku z wykryciem grobów katyńskich. Zmarł w 1978 r.

2005 – zmarł Jerzy Pajączkowski-Dydyński – pułkownik dyplomowany piechoty Wojska Polskiego, jeden z najstarszych mężczyzn. Urodzony w 1894 r. we Lwowie.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 6 grudnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *