3 grudnia w Historii Kresów

3 grudnia 2013

w filmie „Włóczęgi”

1905 – we Lwowie urodził się Kazimierz – słynny „Szczepcio”, polski aktor. Od 1933 roku wraz z Henrykiem Vogelfangerem („Tońkiem”) występował w słuchowisku „Wesoła lwowska fala”.

W skeczach Wiktora Budzyńskiego, a następnie własnych, wcielał się w postać lwowskiego „batiara”. Dzięki jego występom audycja w krótkim czasie z lokalnego programu stała się najpopularniejszą audycją radiową w przedwojennej Polsce i jedną z najpopularniejszych w całej historii Polskiego Radia (ponad 6 milionów stałych słuchaczy). Zmarł w 1955 r.


1786 – trzęsienie ziemi z epicentrum w Beskidach. Wstrząsy odczuwano od Wrocławia po .

1857 – w Berdyczowie urodził się Joseph (właśc. Józef Konrad ) – angielski pisarz pochodzenia polskiego. Zmarł w 1924 r.


1886 – urodził się Adam – publicysta, polski działacz niepodległościowy, polityk w okresie II Rzeczypospolitej, jeden z głównych ideologów obozu piłsudczykowskiego. Wychowywał się i uczył we Lwowie. Założył tu organizację o nazwie Polska Młodzież Narodowa Bezpartyjna. Członek „Strzelca”. Uczył we lwowskich gimnazjach. Był komendantem Oddziału Żeńskiego Związku Strzeleckiego. Legionista. Zmarł w 1934 r.

1888 – we Lwowie urodził się Franciszek Dindorf-Ankowicz – polski dowódca wojskowy, generał. Zmarł w 1963 r.

1943 – Niemcy rozstrzelali w Warszawie Stefana Bryłę – polskiego inżyniera, pioniera spawalnictwa, profesora Politechniki Lwowskiej. W latach 1923-26 kierował lwowskim oddziałem Chrześcijańskiej Demokracji. Autor m.in. pierwszego na świecie drogowego mostu spawanego na rzece Słudwi w Maurzycach pod Łowiczem (1929) i wieżowca Prudential w Warszawie (1934).

1944 – zmarł Józef Albin Herbaczewski (Juozapas Albinas Herbačiauskas) – poeta litewski piszący po litewsku i po polsku, twórca litewskiego ekspresjonizmu, dramaturg, krytyk literacki, publicysta i tłumacz. Był zwolennikiem niepodległości Litwy, popierał zbliżenie polsko-litewskie. Pracował na Uniwersytecie w Kownie jako lektor języka polskiego i wykładowca literatury polskiej. Urodzony w 1876 r. w Łankieliszkach.

1974 – zmarł Władysław – sługa Boży, polski duchowny katolicki, więzień obozów Gułagu, długoletni misyjny duszpasterz w Kazachstanie i całej sowieckiej Azji Środkowej. W latach 1936-1945 pracował w Łucku. Katechizował dzieci, prowadził stałą opiekę nad rodzinami więźniów, ratował dzieci żydowskie i ukrywał je w rodzinach katolickich, dokarmiał i opiekował się masowo przybywającymi do Łucka ofiarami z ukraińskich czystek etnicznych, dożywiał jeńców sowieckich umierających z głodu w więzieniu. Kilkakrotnie aresztowany przez i osadzany w więzieniach i łagrach. W 1955 r. nie repatriował się do Polski lecz dobrowolnie pozostał w Kazachstanie. Urodzony w 1904 r. w Berdyczowie.

1989 – ukazał się pierwszy numer tygodnika „Głos znad Niemna” – organu prasowego Związku Polaków na Białorusi.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 3 grudnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *