30 sierpnia w Historii Kresów

30 sierpnia 2013

Rozłupana czaszka dorosłej osoby i fragmenty czaszek dzieci wydobyte podczas ekshumacji w Woli Ostrowieckiej w 1992 r. Fot. P.Wira, ze zbiorów L.Popka

Rozłupana czaszka dorosłej osoby i fragmenty czaszek dzieci wydobyte podczas ekshumacji w Woli Ostrowieckiej w 1992 r. Fot. P.Wira, ze zbiorów L.Popka

1943: w Woli Ostrowieckiej grupa bandytów z UPA dokonała masakry 628 Polaków, w tym 220 dzieci do lat 14 i 7 Żydów. Tego dnia masakry ludności polskiej przez Ukraińców miały także miejsce w Gaju, Budach Ossowskich, Jankowcach, Kątach i Ostrówkach.

W mordzie w Woli Ostrowieckiej – oprócz bandytów z UPA – uczestniczyła również ludność ukraińska z sąsiednich wsi. Zbrodniarzami dowodził Iwan Kłymczak „”. Egzekucję przeprowadzano za pomocą siekier, młotków, maczug i pałek. Po wymordowaniu mężczyzn zaczęto w ten sam sposób zabijać kobiety i dzieci. Część mieszkańców spalono żywcem.


Dokonując tych mordów Ukraińcy posunęli się do granic zezwierzęcenia. Oto relacja Władysława Malinowskiego – świadka mordu w kolonii Władysławówka, dokonanego dzień wcześniej (z książki J.Wieliczko-Szarkowej „ we krwi 1943”):

„Tłum mordujących popadł w szał bestialstwa, w którym ostatnie ofiary były rozszarpywane i ćwiartowane na kawałki (…). Widziałem, jak jeszcze żyjącym ludziom rozpruwano brzuchy, wyciągano rękami wnętrzności, ciągnąc kiszki. Widziałem, jak gwałcili kobiety, potem wbijali je na kołki, jak stawiali żywe kobiety nogami do góry i siekierą rozcinali na dwie połowy (…). Ktoś, kto nie widział tego na własne oczy, nie będzie w stanie w to uwierzyć”.


Opracowany przez dr Aleksandra Kormana wykaz sposobów zamęczania Polaków przez ukraińskich zbrodniarzy obejmuje aż 135 czynności, m.in. skalpowanie, piłowanie, wbijanie gwoździ w czaszkę, obcinanie różnych części ciała, wbijanie na pal.

1505 – zmarła – królowa Polski i wielka księżna litewska, żona Kazimierza IV Jagiellończyka, urodzona w 1436 r.

1704 – w Narwie Rzeczpospolita podpisała przymierze z Rosją, na mocy którego oficjalnie przystąpiła do wojny ze Szwecją.

1804 – w Krzywiczach koło Miadzioła urodził się Aleksander – polski poeta, orientalista, slawista. Przyjaciel Adama Mickiewicza. Studiował na Uniwersytecie Wileńskim. Więziony przez władze rosyjskie za udział w organizacji Towarzystwa Filaretów. Zmarł w 1891 r.

1866 – w majątku Mołodowo koło Kobrynia urodził się Konstanty – polski polityk, dyplomata, minister spraw zagranicznych. Zmarł w 1949 r.

1892 – urodził się Stefan – polski histolog, profesor Uniwersytetu i Akademii Medycznej w Łodzi. Ukończył . W czasie wojny 1920 r. służył jako lekarz wojskowy w Wilnie. Pracował w Zakładzie Histologii na wileńskim Uniwersytecie Stefana Batorego, gdzie później uzyskał stopień docenta. Zmarł w 1969 r.

1901 – we Lwowie urodził się Henryk Luft-Lotar – polski reżyser i aktor teatralny żydowskiego pochodzenia. Kształcił się w szkole dramatycznej Franciszka Frączkowskiego przy konserwatorium lwowskim. Reżyser w Studiu Dramatycznym „Maska” we Lwowie, we lwowskim Towarzystwie Literacko-Artystycznym oraz w Teatrze „Goset” we Lwowie. Zmarł w 1979 r.

1902 – urodził się Józef Maria – logik, historyk logiki i filozof, sowietolog, dominikanin. Ukończył , jako ochotnik brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, walcząc w 8 Pułku Ułanów. Od 1920 r. studiował prawo na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. W czasie II wojny światowej był kapelanem Wojska Polskiego w 80 Pułku Piechoty, podczas kampanii wrześniowej brał udział w bitwie pod Kockiem z Samodzielną Grupą Operacyjną „Polesie” generała Franciszka Kleeberga, a także w II Korpusie we Włoszech, gdzie brał udział m.in. w Bitwie pod Monte Cassino. Zmarł w 1995 r.

1913 – w Wilnie urodziła się Irena – polska teatrolog, historyk i teoretyk literatury. Studiowała na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, uczyła w wileńskich szkołach. Zmarła w 2004 r.

1919 – we Lwowie urodziła się Ryszarda Hanin – słynna aktorka.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 30 sierpnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

5 odpowiedzi 30 sierpnia w Historii Kresów

 1. Mariusz Zieliński

  Mariusz Zieliński Odpowiedz

  29 sierpnia 2014 w 20:58

  Skurwiele! a z wyszkolonym wojskiem tym banderowskim bohaterom nie bardzo wychodzi!

 2. Hristo Konrad Dimitrov

  Hristo Konrad Dimitrov Odpowiedz

  29 sierpnia 2014 w 21:40

  Z Polakami byłoby im znów łatwo, większość to tylko cienkie bolki mocne tylko w necie.

  • świnka morska Odpowiedz

   30 sierpnia 2015 w 15:45

   Takiś twardy pewnie jak te 60 000 tysięcy bolszewickich i cesarskich niemieckich i austro-węgierskich żołnierzyków które zgniło w polskiej niewoli na tyfus bo to takie hrabiostwo było że nie chcieli zapie… pałac jak woły na kawałek mydła.
   Piłsudski to był gość on wiedział jak obchodzić się z takimi zwyrodnialcami jak ty, UPA, carscy i cesarcy.

 3. Michał Urban

  Michał Urban Odpowiedz

  29 sierpnia 2014 w 23:06

  Ad. 1. Dokładnie „ci banderowscy bohaterzy” walczą teraz na Donbasie? Dziadki z OUN i UPA? Bo mi się wydaje, że to inne pokolenie, z innych terenów, z inną ideologią. Jakby im nie wychodziło, to wschodniej (albo i całej) Ukrainy by już nie było. Ad.2. Artykuł nie dotyczy walki z „cienkimi bolkami”, czyli jakby nie było facetami stawiającymi opór, ale wymordowania ludzi niezdolnych do obrony. Walka to nie to samo co masakra. Podsumowując: wieczna pamięć zamordowanym Polakom, wieczna hańba mordercom z UPA, natomiast wy potomni myślcie zanim coś napiszecie.

 4. Ula Odpowiedz

  30 sierpnia 2016 w 12:09

  Jedno mnie dziwi. Autor w jednym artykule pisze o UPA, ze to bandziory, a w innym chwali tych, ktorzy wynosza tych bandytow na pomniki, robia z nich bohaterow narodowych.

  Panie autorze, ci co w tej chwili Donbas bombarduja, odgrazaja sie Polsce, chca Przemysla to potomkowie tamtych i jak widac w ich podejsciu nic sie nie zmienilo. (bat Tornado)

  Byloby milo, gdyby niechec, nienawiscdo Rosjan zdrowego myslenia i obrazu rzeczywistosci nie zaslaniala.

  A co sie tyczy Rosjan, walczacych o Donbas. Polacy tez wysylali (jak wladze polskie byly tzn po I WS) polskie wojska na pomoc Polakom, Gdyby Ukraincy nie zaczeli zbrojnej ofensywy w Donbasie nie byloby tam wojny. Pamietam z poczatkow tych walk. Donbas chcial autonomii, nic wiecej, to Poroszenko ( a wlasciwie wtedy chyby Turczynov) wyslali tam wojska pancerne. Nie spodziewali sie oporu, i ostatecznie po dwoch latach, zniszczonych miastach ok 10.000 zabitych cywilistow Kijow oficjalnie zgodzil sie na to co „terrorysci chcieli. Tylko Kijow mimo zgody tego dalej nie zamierza przeprowadzic. A ja nie sadze, ze po tym zbrojym najsciu mozliwe bedzie jeszcze calkowite pojednanie, tzn zostanie Donbasu w Ukrainie.

  Wyobrazcie sobie, gdyby w Szkocji Referendum przesadzilo o odlaczeniu sie od WB a ta zamiast traktatu wyslala wojska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *