1 sierpnia w Historii Kresów

1 sierpnia 2013

Stanisław Jopek

Stanisław Jopek

2006 – zmarł Stanisław Jopek – wybitny polski tenor ze Lwowa, solista zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, ojciec skrzypaczki Patrycji Jopek i piosenkarki Anny Marii Jopek.

Urodził się w 1935 r. we Lwowie. Z zespołem „Mazowsze” występował ponad 40 lat. Wykonywał piosenki ludowe „Mazowsza”, pieśni Chopina, Moniuszki, polskie kolędy. Dużą popularnością cieszyła się wykonywana przez niego pieśń „Furman”.


1404 – Hospodar Mołdawski Aleksander Dobry złożył w Kamieńcu Podolskim hołd lenny królowi Władysławowi Jagielle.

1520 – urodził się Zygmunt II August – od 1543 r. wielki książę litewski, od 1548 r. król Polski, od 1569 r. władca zjednoczonego państwa – Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Zmarł w 1572 r.


1794: rozpoczęła się bitwa pod Słonimiem.

1861 – w Dziewiętniach zmarł Ignacy – polski powieściopisarz i sławny gawędziarz, napisał m.in. serię „Obrazy Litewskie” – szereg gawęd zaczerpniętych z życia szlachty miejscowej w XVIII. i pierwszej ćwierci XIX w. Studiował w Wilnie. Członek Towarzystwa Szubrawców. Urodzony w 1794 r.

1865 – urodził się Adolf Szelążek – polski duchowny katolicki, biskup płocki i łucki. Aresztowany przez wraz z innymi kapłanami pracującymi na Wołyniu. Więziony w Kijowie. Po wojnie deportowany do Polski. Zmarł w 1950 r.

1894 – we Lwowie urodził się Wilhelm Orlik-Rückemann – polski oficer, pionier polskiej broni pancernej. W latach 1910-11 organizował skautowy Oddział „Zarzewia” w I Gimnazjum Realnym we Lwowie, na tamtejszej Politechnice rozpoczął w 1912 roku studia na wydziale budowy dróg i mostów. Podczas wojny polsko – bolszewickiej wyróżnił się jako zdolny dowódca polowy.

Po rozpoczęciu wojny obronnej 1939 r. dowodził nielicznymi powierzonymi mu siłami w bohaterskim choć symbolicznym dozorowaniu granicy wschodniej. Brawurowy dowódca bitwy z sowietami pod Szackiem na Wołyniu. Zmarł w 1986 r.

1914 – w Wilnie urodził się Stefan – polski lekarz, mikrobiolog, profesor Akademii Medycznej w Gdańsku. Zmarł w 2009 r.

1919 – Sejm RP uchwalił ustawy: o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej oraz o orderze .

1920 – w Kołomyi urodził się Bohdan Osadczuk – ukraiński publicysta i dziennikarz, sowietolog, badacz historii Europy Środkowo-Wschodniej. Członek Rady Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

1920: wydano rozkaz zakończenia obrony twierdzy Łomża, co otworzyło sowietom drogę na Warszawę.

1941 – na mocy dekretu Hitlera tereny dawnych województw lwowskiego, tarnopolskiego, stanisławowskiego i wołyńskiego, pod nazwą Dystryktu Galicyjskiego weszły w skład Generalnego Gubernatorstwa.

1943 – w lesie 5 km od Nowogródka Niemcy rozstrzelali 11 zakonnic Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, zwanych nazaretankami, aresztowanych poprzedniego dnia. Ich szczątki ekshumowano 19 marca 1945 r. i przeniesiono do wspólnej mogiły przy nowogródzkiej farze. 5 marca 2000 r. zakonnice zostały beatyfikowane przez Jana Pawła II. Przeczytaj więcej na ten temat.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 1 sierpnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź 1 sierpnia w Historii Kresów

  1. PIK Odpowiedz

    1 sierpnia 2014 w 07:59

    A o Powstaniu Warszawski to nie łaska wspomnieć-może to nie kresy w sensie stricte ale kto ma przypominać o tym jak nie WY???

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *