27 maja w Historii Kresów

27 maja 2013

Ferdynand Antoni Ossendowski

Ferdynand Antoni

1876 – w Lucynie w guberni witebskiej urodził się Ferdynand Antoni Ossendowski – wybitny antybolszewicki pisarz i działacz polityczny, dziennikarz i podróżnik.

Szlachecka rodzina Ossendowskiego, herbu Lis, miała korzenie tatarskie. Przeprowadzała się kolejno do guberni pskowskiej, do Kamieńca Podolskiego, gdzie młody Ossendowski rozpoczął naukę w gimnazjum i w końcu do Petersburga.


Jeszcze przed rewolucją w Rosji Ossendowski miał na swoim koncie liczne , m.in. , nad , Jenisej, w okolice Bajkału, do Chin, Japonii, na Sumatrę i do Indii. Znał biegle 7 języków obcych, w tym chiński i mongolski.

W czasie rosyjskiej wojny domowej pisarz wspierał wojska Białych, był m.in. doradcą admirała Kołczaka na Syberii. Przekazał na Zachód tzw. dokumenty Sissona, które dowodziły, że Lenin był agentem niemieckiego wywiadu, a działalność partii bolszewickiej – finansowana przez niemiecki sztab generalny.


Powszechnie znany ze swojej antykomunistycznej postawy, po upadku Kołczaka przedostał się do Mongolii, gdzie został doradcą barona Ungerna walczącego z bolszewikami na czele Azjatyckiej Dywizji Konnej. Podobno Ossendowski znał miejsce ukrycia przez Ungerna wielkiego skarbu, który miał kiedyś posłużyć do kolejnej wojny z komunistami.

Do końca życia pisarz był tropiony przez sowietów, zarówno ze względu na jego dawną działalność, demaskatorską książkę „Lenin”, jak i chęć zdobycia przez nich informacji o miejscu ukrycia skarbu Ungerna.

Po zajęciu Polski przez Rosjan w 1945 r. zwłoki zmarłego w tym samym roku pisarza zostały ekshumowane i zidentyfikowane przez NKWD, które chciało upewnić się czy osobisty wróg Lenina na pewno nie żyje i czy przy jego ciele nie będzie jakichś wskazówek co do skarbu.

Ossendowski jest autorem 77 książek, w tym tłumaczonej na 19 języków „Zwierzęta, ludzie, bogowie”. Przeczytaj opisy książek Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego: Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów, Cień ponurego Wschodu: za kulisami życia rosyjskiego, W polskiej dżungli.

1784 – koło Pińska urodził się Leon – polski filolog, krytyk literacki, wykładowca Uniwersytetu Wileńskiego, profesor Akademii Duchownej w Wilnie. Nauczyciel i odkrywca talentu m.in. Adama Mickiewicza, członek Towarzystwa Szubrawców i pierwszego w Wilnie towarzystwa Filomatów. Zmarł w 1846 r. Pochowany na cmentarzu na Zarzeczu w Wilnie.

1809 – wojna polsko-austriacka: zajęcie Lwowa przez Polaków.

1839 – urodził się Lucjan – polski językoznawca nazywany „ojcem polskiej dialektologii”. Współzałożyciel pierwszej na ziemiach polskich slawistycznej instytucji dydaktycznej – Seminarium Filologii Słowiańskiej. Wykładał gramatykę porównawczą języka rosyjskiego i małoruskiego (ukraińskiego), które zapoczątkowały dzieje krakowskiej ukrainistyki. Zmarł w 1898 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 27 maja

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *