5 maja w Historii Kresów

5 maja 2013

Scena z filmu "Ogniem i Mieczem". Bohdan Stupka w roli Bohdana Chmielnickiego

Scena z filmu „Ogniem i Mieczem”. Bohdan Stupka w roli Bohdana Chmielnickiego

1846 – urodził się Henryk – największy polski powieściopisarz historyczny, nowelista i publicysta, laureat Nagrody Nobla. Autor „Potopu”, „Krzyżaków”, „Ogniem i Mieczem”.

Jeden z tych klasyków literatury, których powieści polska młodzież czyta z własnej woli, często po kilka razy. To właśnie jego twórczość, obok obrazów Jana Matejki, miała i ma do dziś decydujący wpływ na wizję polskiej historii w świadomości masowej Polaków oraz na kształtowanie ich patriotyzmu. Zaś jeśli chodzi o tematykę kresową w polskiej literaturze to ani przed nim ani po nim nikt nie stworzył niczego na miarę „Ogniem i Mieczem”. I choć sam Sienkiewicz na Kresach się nie urodził, to jego szlachecki ród herbu Oszyk wywodził się z Tatarów osiadłych niegdyś na Litwie.


1504 – urodził się Stanisław Hozjusz – polski humanista, poeta, sekretarz królewski, sekretarz wielki koronny, dyplomata, biskup chełmiński i warmiński, kardynał, teolog-polemista, jeden z czołowych przywódców polskiej i europejskiej kontrreformacji. Wychował się na Wileńszczyźnie i był z nią związany przez całe życie. Zmarł w 1579 r.

1543 – ślub króla Zygmunta Augusta wielkiego księcia litewskiego z Elżbietą Habsburżanką, córką Anny Jagiellonki.


1629 – zmarł Szymon Szymonowic – polski poeta urodzony w 1558 r. we Lwowie.

1819 – w Ubielu (obecnie Białoruś) urodził się Stanisław – polski kompozytor, dyrygent, pedagog, organista; autor ok. 268 pieśni, operetek, baletów i oper. Zmarł w 1872 r.

1851 – w Kamieńcu Podolskim urodził się Aleksander – polski pianista, kompozytor, pedagog. Uważany za jednego z twórców polskiej szkoły pianistycznej przełomu XIX i XX wieku. Zmarł w 1938 r.

1880 – uruchomiono komunikację tramwajową we Lwowie.

1890 – we Lwowie urodził się Stanisław – polski pisarz, krytyk literacki, publicysta i historyk literatury, żołnierz Legionów. Ojciec poety i bohatera Powstania Warszawskiego Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Zmarł w 1939 r.

1903 – w Petersburgu urodził się Wacław Korabiewicz – polski pisarz, podróżnik. Wychowywał się i studiował na Litwie. Był współzałożycielem i członkiem Akademickiego Klubu Włóczęgów Wileńskich. Pisał m.in. do wileńskiej „Reduty”. Zmarł w 1994 r.

1911 – w Stanisławowie urodziła się Zofia Rydet – polska fotografik. Zmarła w 1997 r.

1920 – w Kołomyi urodził się Marian Załucki – polski poeta, satyryk. Dzieciństwo spędził we Lwowie. Występował m.in.w kabarecie „Dudek”, teatrze Buffo, programach radiowych. Zmarł w 1979 r.

1934 – został podpisany protokół przedłużający do 31 grudnia 1945 r. polsko-sowiecki pakt o nieagresji złamany przez sowietów w wyniku ich agresji na Polskę 17 września 1939 r.

1994 – przedstawiciel władz ukraińskich przekazał stronie polskiej tzw. Ukraińską Listę Katyńską zawierającą 3435 nazwisk obywateli polskich zamordowanych na Ukrainie m.in. na podstawie decyzji władz ZSRR z 5 marca 1940r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 5 maja

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *