16 maja w Historii Kresów

16 maja 2013

Św. Andrzej Bobola wleczony przez kozaków

Św. Andrzej wleczony przez kozaków

1657 – w Janowie Poleskim zgładzili Andrzeja Bobolę – jezuitę i kaznodzieję. Dziś to święty, patron Polski i „apostoł Pińszczyzny”. Był autorem ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza.

Urodził się w 1591 r. Studiował filozofię i teologię na Uniwersytecie Wileńskim. Przez rok był rektorem kościoła w Nieświeżu, gdzie wspólnie z księciem Albrechtem Stanisławem Radziwiłłem dążył do uroczystego uznania przez króla Matki Bożej Królową Polski, co zostało spełnione we Lwowie 1 kwietnia 1656 r. W latach 1624–1630 był kaznodzieją w kościele św. Kazimierza w Wilnie, a przez kolejne trzy lata przełożonym domu zakonnego w Bobrujsku.


Po pobycie w Warszawie, Płocku i Łomży trafił do Pińska, gdzie w latach 1642–1646 prowadził działalność ewangelizacyjną. W latach 1646–1652 ponownie głosił kazania i prowadził wykłady w Wilnie. Po powrocie na ziemię pińską wznowił szeroko zakrojoną ewangelizację. Stąd właśnie znany jest jako „apostoł Pińszczyzny”.

16 maja 1657 r. został schwytany przez Kozaków Chmielnickiego we wsi Mogilno i zamęczony przez nich w okrutny sposób w rzeźni w Janowie Poleskim za nawracanie prawosławnych na wiarę katolicką.


W 1853 r. Andrzej Bobola został beatyfikowany, a w 1938 r. kanonizowany. Zmumifikowane naturalnie zwłoki Boboli przez lata otaczano czcią w kościele parafialnym w Połocku. W 1922 r. bolszewicy zabrali je jako osobliwość do Gmachu Higienicznego Wystawy Ludowego Komisariatu Zdrowia. W maju 1924 r. relikwie – jako „zapłatę” za pomoc w czasie głodu – przekazano Stolicy Apostolskiej. Od 17 czerwca 1938 r. znajdują się w Warszawie (obecnie w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli). W 2002 r. Andrzej Bobola został zaliczony to grona patronów Polski.

1561 – zmarł Jan Amor herbu – hetman Polski, hetman wielki koronny.

1648: wojska polskie poniosły klęskę w bitwie pod Żółtymi Wodami.

1863 – w Mytkach na Podolu urodził się Aureli Drogoszewski – polski historyk literatury, krytyk literacki. Kształcił się w gimnazjum w Kamieńcu Podolskim, studiował na uniwersytecie w Kijowie, skąd został wydalony za polską działalność narodową. Uczył polskiego w dworach szlacheckich na Ukrainie i Podolu. Zmarł w 1943 r.

1896 – w Odessie urodził się Zygmunt – polski aktor. Debiutował w odeskim rosyjskim Teatrze Farsy i Teatrze Polskim. Zmarł w 1978 r.

1919 – we Lwowie urodził się Zbigniew Kurtycz – polski piosenkarz, syn dyrygenta lwowskiej orkiestry mandolinistów „Hejnał”. Był piłkarzem Pogoni – wicemistrza Polski juniorów w 1937 r. Przeszedł szlak bojowy z gen. Andersem.

1944 – w bitwie pod Sucharami batalion 77. Pułku Piechoty AK rozbił oddział niemiecko – ukraiński.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 16 maja

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *