21 października w Historii Kresów

21 października 2013

Śp. Kardynał Kazimierz

1914 – urodził się Kazimierz Świątek – arcybiskup, Metropolita Mińsko-Mohylewski, kardynał. Pasterz duchowy katolików na Białorusi.

O śp. Kazimierzu Świątku trudno jest pisać w czasie przeszłym, pamięć o nim jest nadal żywa. Przypomnijmy więc tylko najważniejsze fakty z jego życia. Urodził się w polskiej rodzinie w Valdze (obecnie w Estonii). Ojciec walczył w Legionach Polskich i zginął podczas obrony Wilna przed bolszewikami w 1920 r. W wieku 3 lat Kazimierz Świątek został wraz z rodziną zesłany na Syberię. Wrócił do Polski w 1922 r. i zamieszkał w Baranowiczach. Tam chodził do Gimnazjum im. Tadeusza Rejtana.


Do Seminarium Duchownego w Pińsku wstąpił w roku 1932. W kwietniu 1939 r. otrzymał święcenia kapłańskie i został skierowany jako wikariusz do parafii . Po wybuchu II wojny brał udział w polskiej konspiracji. W 1941 r. został aresztowany przez i uwięziony w Brześciu, gdzie z powodu przekonań religijnych był represjonowany przez władze radzieckie. Sowieci skazali go na karę śmierci. Na szczęście, jej wykonanie uniemożliwiło wkroczenie wojsk niemieckich w czerwcu 1941 r.

Podczas okupacji niemieckiej pracował w parafii Prużany. Po ponownym wkroczeniu armii sowieckiej w końcu 1944 r. został ponownie aresztowany i uwięziony w Mińsku. Skazano go na 10 lat łagrów o zaostrzonym reżimie – pracował przy wyrębie tajgi, był także w gułagu koło Workuty. W 1954 r. powrócił do Pińska. U schyłku imperium sowieckiego aktywnie wsparł odradzające się polskie organizacje – był m.in. wiceprezesem Związku Polaków na Białorusi.


W 1989 r. Jan Paweł II mianował go biskupem i administratorem apostolskim na Białorusi. W 1991 r. został arcybiskupem Archidiecezji Mińsko-Mohylewskiej i Administratorem Apostolskim Diecezji Pińskiej. W 1994 r. został kardynałem. Po długiej chorobie zmarł 21 lipca 2011 w Pińsku.

1658 – armia księcia Jurija Dołgorukiego rozbiła wojska Hetmana Polnego Litewskiego Wincentego Gosiewskiego pod Werkami. Rosjanie ponownie zajęli , a następnie i .

1671 – wojna polsko – kozacko – tatarska: hetman polny koronny Jan rozgromił wojska kozacko-tatarskie w bitwie pod Kalnikiem.

1672 – urodził się Filip Orlik – polski dowódca wojskowy, hetman kozacki. Autor tzw. Konstytucji Benderskiej uznawanej przez niektórych historyków ukraińskich za pierwszą konstytucję Ukrainy. Do końca życia zabiegał w europejskich stolicach o poparcie dla sprawy kozackiej. Zmarł w 1742 r. w Jassach.

1920 – podczas wojny ukraińsko-radzieckiej armia Ukraińskiej Republiki Ludowej została wyparta do Polski i internowana na terytorium RP.

1923 – we Lwowie urodził się Jan – polski fizyk teoretyk. Zmarł w 2008 r.

1925 – w Wilnie urodził się Olgierd Stanisław Narkiewicz – polski lekarz, anatom, neuroanatom. Zmarł w 2010 r.

1927 – zmarł Gustaw Daniłowski – polski pisarz, publicysta, działacz socjalistyczny i niepodległościowy. Członek , legionista. Urodzony w Cywińsku w guberni kazańskiej w 1871 r.

1933 – ukraiński nacjonalista Mykoła Łemyk zabił naczelnika kancelarii konsulatu sowieckiego we Lwowie i jednocześnie emisariusza sowieckiego wywiadu O. Majłowa, na znak protestu przeciw wywołaniu przez sowietów Wielkiego Głodu na Ukrainie.

1941 – zmarł w Londynie Herman – adwokat, działacz socjalistyczny, poseł PPS-u, współautor Konstytucji Marcowej, urodzony w Drohobyczu. Skazany w Procesie Brzeskim, emigrował. W 1941 r. był ministrem sprawiedliwości w rządzie Sikorskiego. Urodzony w 1870 r. w Drohobyczu.

1999 – zmarł Alfred Schütz – polski kompozytor, pianista, twórca piosenek, m.in. melodii do pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino”. Związany z radiowym programem „Wesoła Lwowska Fala”. Urodził się w 1910 r. w Tarnopolu.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 21 października

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *