19 lutego w Historii Kresów

19 lutego 2014

– staloryt z połowy XIX wieku

1846 – rozpoczęła się Rzeź Galicyjska – masowe mordy na polskich ziemianach, urzędnikach dworskich i księżach dokonane przez hordy chłopskie sprowokowane przez Austriaków.

Bezpośrednim impulsem do zbrodni była rozpuszczona przez Austriaków plotka o rzekomej akcji zbrojnej szykowanej przez szlachtę przeciwko chłopom w celu ich wybicia. Austriakom chodziło o zniszczenie rękami zbuntowanych chłopów polskiej szlachty, aby uniemożliwić jej udział w Powstaniu Krakowskim przeciwko zaborcom.


Zbrojne gromady chłopów zrabowały i zniszczyły w ciągu kilku dni ponad 500 dworów (w cyrkule tarnowskim zagładzie uległo ponad 90 proc. dworów). Zamordowano, często w bardzo okrutny sposób, od 1,2 tys. do 3 tys. ziemian, urzędników dworskich i rządowych oraz kilkudziesięciu księży.

Głównym inspiratorem pogromu był starosta tarnowski Joseph Breinl von Wallerstern, a przywódcą band chłopskich – Jakub Szela. Kiedy przestał już być zaborcom potrzebny został internowany i przesiedlony na Bukowinę. Tam podobno utopił się w kałuży kiedy wracał pijany z gospody. Według innej wersji, dosięgła go tam zemsta rodzin pomordowanych. Co ciekawe, znalazł się w polskiej literaturze apologeta tego degenerata, zdrajcy i zbrodniarza – Bruno Jasieński (właśc. Wiktor Zysman) – komunizujący poeta pochodzenia żydowskiego stworzył o nim poemat.


Tragiczne echa Rzezi Galicyjskiej odnajdujemy także w „Weselu” Wyspiańskiego.

1831: zwycięstwo powstańców w bitwie pod Nową Wsią; nierozstrzygnięta bitwa pod Wawrem.

1851 – w Mińsku urodził się Konrad Prószyński – polski pisarz, wydawca, działacz oświatowy. Jego ojciec prowadził w Mińsku jeden z pierwszych w Polsce zakładów fotograficznych (założony w 1839 roku). Oskarżony o działalność patriotyczną polegającą m.in. na umieszczaniu symboli narodowych Polski i Litwy na wykonywanych przez niego fotografiach rodzinnych, został zesłany wraz z rodziną do Tomska w zachodniej Syberii. Po powrocie Prószyński założył tajne Towarzystwo Oświaty Narodowej mające na celu szerzenie oświaty wśród ludu; autor elementarzy, m.in. pierwszego nowoczesnego elementarza z 1875 r. i wydanej w 1879 r. „Obrazkowej nauki czytania i pisania” uhonorowanej na międzynarodowej wystawie Londyńskiego Towarzystwa Pedagogicznego. Założyciel warszawskiej Księgarni Krajowej. Zmarł w 1908 r.

1863: bitwa pod Krzywosądzem.

1876 – w Dyrwianach na Litwie urodził się Adolf Gużewski – polski kompozytor, pianista, dyrygent orkiestr symfonicznych i pedagog. Zmarł w 1920 r. w Dyrwianach.

1877 – w Simiach na Włodzimierszczyźnie urodził się Stanisław – polski polityk, działacz społeczny. W gimnazjum w Złotopolu tworzył organizację patriotyczno – rewolucyjną. Ukończył Politechnikę Lwowską. Był współtwórcą tajnej organizacji „Promień”, współredagował od 1898 r. miesięcznik „Promień” (-Kraków). Bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego. Jeden z czołowych działaczy ruchu prometejskiego. We wrześniu 1939 r. wraz z urzędami państwowymi przedostał się na . W obliczu agresji sowieckiej popełnił samobójstwo.

1884 – we wsi Chłopy koło Lwowa urodził się Maciej – polski polityk, marszałek Sejmu i pełniący obowiązki Prezydenta RP, działacz ludowy i publicysta. Ukończył , był nauczycielem w lwowskim gimnazjum. Rozstrzelany przez Niemców w 1940 r. w Palmirach.

1897 – urodził się Michał – błogosławiony, polski dominikanin, mistrz nowicjatu i wychowawca studentów. Studiował na Politechnice Lwowskiej uzyskując tytuł inżyniera architekta. Brał udział w obronie Lwowa, odznaczony za męstwo Krzyżem Walecznych. Zginął rozstrzelany przez Niemców w szpitalu powstańczym w Warszawie wraz z ciężko rannymi, których do końca nie opuścił.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 19 lutego

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź 19 lutego w Historii Kresów

  1. olek Odpowiedz

    20 lutego 2016 w 12:08

    Tak powstawał tz naród Ukraiński ,Dońcow napisał ideologię a Gruszewski za Austriackie pieniądze historię.Tak przechszczono Rusinów na Ukraińców .W naszych czasach powtórzono to w Kosowie robiąc z Albańczyków jakichś kosowarów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *