13 kwietnia w Historii Kresów

13 kwietnia 2013

Stanisław Ulam

1909 – we Lwowie urodził się Stanisław – wybitny przedstawiciel lwowskiej szkoły matematycznej. Współtwórca amerykańskiej bomby termojądrowej.

Stanisław Ulam Miał wielkie zasługi dla rozwoju matematyki i fizyki matematycznej w dziedzinach topologii, teorii mnogości, teorii miary i procesów gałązkowych. Był twórcą pierwszych metod numerycznych, np. Metody Monte Carlo. Był też jednym z pierwszych naukowców, którzy wykorzystywali w swojej pracy komputer.


Najważniejszym okresem w życiu Ulama był jednak udział w amerykańskim Projekcie Manhattan w ośrodku badań jądrowych w Los Alamos. Należał do grupy opracowującej projekt bomby wodorowej. Bomba jego konstrukcji nosi nazwę Tellera-Ulama. Ponieważ dokumenty z tamtego okresu są nadal tajne, znamy na razie niewiele szczegółów na temat jego ówczesnych dokonań.

W 1943 r. uczony przyjął obywatelstwo amerykańskie. Zmarł w 1984 r. w USA.


1867 – w Kołłątajowie na Witebszczyźnie urodził się Leon Petrażycki – polski i rosyjski prawnik, filozof, socjolog prawa, etyk i logik. Doktor honoris causa Uniwersytetu Wileńskiego. Zmarł w 1931 r.

1872 – w Mohylowie Podolskim urodził się Zygmunt Brynk – polski kontradmirał, uczestnik I wojny światowej. Zmarł w 1943 r.

1884 – w Śmile na Ukrainie urodził się Tadeusz – polski filozof, pedagog, jeden z pierwszych instruktorów harcerskich i założycieli polskiego skautingu. Uzyskał stopień doktora filozofii na uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Zmarł w 1958 r.

1898 – w Baranowiczach urodziła się Maja Berezowska – polska malarka, graficzka, karykaturzystka, scenograf. Zmarła w 1978 r.

1913 – w Wilnie urodził się Aleksander – polski poeta, tłumacz. Ukończył prawo na Uniwersytecie Wileńskim. W latach 1933-1934 był związany z grupą literacką „Żagary”. Debiutował w 1933 r. w wileńskim dzienniku „Słowo”. Zmarł w 1983 r.

1937 – w Pińsku urodził się Ryszard Stachowski – psycholog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, profesor zwyczajny.

1938 – w Wilnie urodził się Andrzej – polski muzyk, piosenkarz, wokalista jazzowy, perkusista, kompozytor, dziennikarz, fotografik i kierowca rajdowy.

1943 – radio berlińskie podało komunikat o odnalezieniu w Lesie Katyńskim zwłok 12 tys. polskich oficerów – w ten sposób świat dowiedział się o Zbrodni Katyńskiej.

1979 – zmarł Marian Załucki – polski poeta i satyryk. Dzieciństwo spędził we Lwowie. Występował m.in. w kabarecie „Dudek”, Teatrze Buffo, programach radiowych. Urodzony w 1920 r. w Kołomyi.

1990 – podczas wizyty prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego w Moskwie szef państwa sowieckiego Michaił przekazał Polsce pochodzące z radzieckich archiwów dokumenty dotyczące Zbrodni Katyńskiej, po raz pierwszy oficjalnie przyznając, że dokonało jej sowieckie .

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 13 kwietnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *