Jadwiga Łazowy więźniarka Auschwitz

9 marca 2017

Jadwiga Łazowy ur. 30.09. 1921, długoletnia nauczycielka Szkoły Podstawowej w Gądkowie Wielkim gm. powiat woj. Lubuskie, podczas II wojny światowej była więźniarką niemieckiego obozu koncentracyjnego  .

Była moją nauczycielką od pierwszej klasy Szkoły Podstawowej w Gądkowie Wielkim, a w roku szkolnym 1970/71 „koleżanką po fachu”.

Prowadziła m.in. szkolne SKO i nauczyła nas sumiennego oszczędzania każdego grosza od rodziców czy dziadków. Na emeryturę odeszła w 1976 r. Sympatyczna i miła Pani, którą zapamiętuje się na całe życie.

Często widywałem na Jej ręce numer obozowy 45993, a ostatni raz ok. 1971 r.

Grażyna Bieniasz Krzywiec c. Jadwigi udostępniła zachowany dokument obozowy – niemieckie pismo przewodnie do listu wysłanego z obozu koncentracyjnego na adres: Jan  Łazowy, Suedpreussen (Prusy Południowe), wieś Dłutowo poczta Zieluń powiat Mława.

Z pisma wynika, że była więźniarką  Bloku nr 19. Po rocznym uwięzieniu przewieziona została do  niemieckiego obozu w Ravensbruck, gdzie szła „Marszem Śmierci”…

 

Dokument ze zbiorów Grażyny Bieniasz Krzywiec

Przepisy dla więźniów przy pisaniu listów

  1. Każdy więzień raz w miesiącu może otrzymać i wysłać do swoich bliskich dwa listy lub dwie kartki. Listy muszą być napisane na jednej stronie kartki atramentem po niemiecku.

Kształt papieru listowego musi być normalnych rozmiarów, a koperta wyściełana. Na liście musi być znaczek pocztowy Rzeszy Niemieckiej o nominale 5 marek i 15 fenigów. Zdjęcie w formie kartki nie będzie honorowane. Wszystko inne jest zabronione i podlega konfiskacie.

  1. Przesyłanie pieniędzy i przesyłek możliwe tylko przez pocztę. Pismo powinno być wyraźne z datą urodzenia i numerem przesyłki. Przy błędach poczta przesyłkę zwróci lub zniszczy.
  2. Gazety można zamawiać tylko za pośrednictwem obozu koncentracyjnego Auschwitz.
  3. Więźniowie mogą otrzymywać żywność za wyjątkiem płynów i lekarstw.
  4. Pisanie próśb do kierownictwa obozu jest bezskuteczne – nie będzie rozpatrywane.
  5. Rozmowy i wizyty u więźniami nie są możliwe.

 

Komendant obozu…

 

Opracował: Stanisław Karlik

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *