6 listopada w Historii Kresów

6 listopada 2013

1942 – we Lwowie zmarł Kazimierz Sichulski – malarz, rysownik i grafik. W czasie I wojny światowej walczył w szeregach Legionów Polskich.

Urodzony w 1879 r. we Lwowie. W latach 1920-30 był profesorem Państwowej Szkoły Przemysłowej we Lwowie, a w latach 1930-1939 – Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wiele jego prac powstało pod ogromnym urokiem Huculszczyzny – jej folkloru, strojów, obrzędów cerkiewnych.


1625 – pomiędzy hetmanem polnym koronnym Stanisławem Koniecpolskim a hetmanem kozackim Mychajłem Doroszeńką została podpisana Ordynacja Kurukowska – ugoda gwarantująca amnestię powstańcom kozackim i redukująca do 6 tys. liczbę Kozaków rejestrowych.

1807 – w Skwarzawie koło Lwowa urodził się Karol – polski jezuita, misjonarz, pisarz. Zmarł w 1852 r.


1811 –w Podhajcach urodził się Leonard Rettel – polski pisarz, poeta i tłumacz, belwederczyk i Powstaniec Listopadowy, działacz Wielkiej Emigracji. Zmarł w 1885 r.

1825 – w Wilnie urodził się Julian Klaczko – polski krytyk literacki, historyk sztuki. Zmarł w 1906 r.

1838 – urodził się Bronisław Radziszewski – polski chemik, profesor i rektor Uniwersytetu Lwowskiego. Stworzył we Lwowie pierwszą nowoczesną pracownię chemiczną w kraju. Zmarł w 1914 r. we Lwowie. Pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim.

1880 – urodził się Oskar – polski architekt, profesor Politechniki Lwowskiej i Politechniki Warszawskiej. Brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej. Kierował wydziałem w Ministerstwie Spraw Polskich Ukraińskiej Republiki Ludowej. Był m.in. autorem kamienicy Bałabanów we Lwowie i kościołów w Warszawie (m.in. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Placu Narutowicza).  W 1935 r. według projektu Sosnowskiego przebudowano w stylu neogotyckim słynną Farę Witoldową w Grodnie, wysadzoną po wojnie przez sowietów. Architekt zmarł w 1939 r.

1893 – w majątku Pućków na Mińszczyźnie urodził się Michał Kryspin – polski pisarz, felietonista, publicysta wileńskiego „Słowa” określany jako „kronikarz Wielkiego Księstwa Litewskiego”. W latach 1939–40 współpracował z „Gazetą Codzienną” Józefa Mackiewicza. Zmarł w 1972 r.

1991 – weszła w życie Konstytucja Litwy.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 6 listopada

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *