3 kwietnia w Historii Kresów

3 kwietnia 2013

Kadr z filmu "Katyń" Andrzeja Wajdy

Kadr z filmu „” Andrzeja Wajdy

1940 – początek Zbrodni Katyńskiej. Sowieci rozpoczęli masowy mord na polskich jeńcach z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Do Katynia ruszył pierwszy transport z Kozielska.

Ogółem na ok. 22 tys. ofiar Zbrodni Katyńskiej znane są nazwiska ok. 18 tys. osób. Nie są znane nazwiska 3870 ofiar z tzw. białoruskiej listy katyńskiej, nie wiadomo też dokładnie, gdzie osoby te spoczywają. W przypadku 3435 ofiar z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej ich tożsamość jest znana, lecz dotąd ustalono miejsce pogrzebania zaledwie 9 osób znanych z nazwiska.


Ok. 4400 jeńców z Kozielska wożono na miejsce mordu w Katyniu w grupach od 50 do 344 osób. Trwało to do 12 maja. Tego dnia ostatni transport jeńców skierowanych na egzekucję został z niewyjaśnionych powodów cofnięty i jadący nim więźniowie ocaleli.

Zamordowani strzałami w tył głowy Polacy zostali zakopani w ośmiu masowych grobach. Wśród ofiar byli m.in. kontradmirał Xawery , generałowie Bronisław , Henryk i Mieczysław , naczelny kapelan prawosławny WP Szymon Fedorońko, naczelny rabin WP Baruch Steinberg, a także jedna kobieta – ppor. pilot Janina .


1634 – w Łuczy na Pokuciu urodził się Stanisław Jan – hetman wielki koronny, wojewoda ruski. Zmarł w 68 rocznicę swoich urodzin w 1702 r. we Lwowie.

1702 – III : wojska litewskie podjęły nieudaną próbę odbicia zajętego przez Szwedów Wilna.

1896 – urodził się Józef – polski malarz, eseista. Urodzony w 1896 r. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921. W czasie II wojny światowej więziony w obozach jenieckich ZSRR – internowany w Starobielsku, Pawliszczew Borze i Griazowcu pod Wołogdą. Zwolniony w 1941 r. na mocy układu -Majski, wstąpił do tworzonych w Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR (Armii Andersa), gdzie do kwietnia 1942 r. bezskutecznie poszukiwał „zaginionych” oficerów polskich w ZSRR, jak się okazało – zamordowanych w Katyniu.

Następnie w sztabie kierował Wydziałem Propagandy i Informacji, współredagował pierwsze numery „Orła Białego”. Wraz z II Korpusem przez Bliski Wschód dotarł do Włoch, gdzie brał udział w kampanii włoskiej. Jako delegat Rządu RP na Uchodźstwie był członkiem międzynarodowej komisji badającej Zbrodnię Katyńską. Swoje przeżycia w Sowietach opisał w książkach „Wspomnienia starobielskie” i „Na nieludzkiej ziemi”. Od 1946 r. w Paryżu współtworzył paryską „Kulturę”. Zmarł w 1993 r.

1922 – Józef został Sekretarzem Generalnym radzieckiej partii komunistycznej.

1939 – w Warszawie zmarł w wyniku dokonanej dzień wcześniej próby samobójczej Walery – wybitny polityk II Rzeczypospolitej, trzykrotny premier, marszałek Sejmu, wolnomularz, podpułkownik dyplomowany piechoty Wojska Polskiego. Członek Organizacji Bojowej PPS, jeden z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego, lider obozu sanacyjnego (tzw. grupy pułkowników), jeden z głównych twórców założeń konstytucji kwietniowej. Pod koniec życia zmarginalizowany wewnątrz sanacyjnego obozu rządowego, popełnił samobójstwo w 1939 r. Urodzony w 1879 r. w Strutynce koło Niemirowa. Przeczytaj więcej o Walerym Sławku.

1942 – w Teheranie w celu pomocy Polakom ewakuowanym z ZSRR powstała Delegatura Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej Rządu Polskiego.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 3 kwietnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *