25 października w Historii Kresów

25 października 2013

Generał Józef Dowbor-Muśnicki (w środku) ze sztabem I Korpusu Polskiego w Rosji w 1918 r. Fot. Wikipedia (fragm)

1867 – urodził się Józef Dowbor-Muśnicki – polski generał, w latach 1917-18 dowódca I Korpusu Polskiego w Rosji, który odznaczył się odbiciem Bobrujska z rąk bolszewików. W 1919 r. dowodził Powstaniem Wielkopolskim.

Karierę rozpoczynał w armii carskiej. W czasie I wojny światowej dowodził 14 Pułkiem Strzelców Syberyjskich w Bitwie Przasnyskiej, walczył pod Jarosławiem, Warszawą i Łodzią. W okresie kwiecień – lipiec 1917 r. dowodził jednym z korpusów. Po rewolucji lutowej Naczelny Polski Komitet Wojskowy w Rosji mianował go w końcu lipca 1917 r. dowódcą I Korpusu Polskiego w Rosji.


Na początku lutego 1918 r. odniósł szereg zwycięstw nad wojskami bolszewickimi na terenie dzisiejszej Białorusi, zdobył Litewski, stoczył bitwy pod Tatarką, Osipowiczami i wielu innych regionach, a przede wszystkim zdobył broniony przez 7-tysięczną załogę bolszewicką. Pod jego rozkazy do Bobrujska zaczęli masowo napływać miejscowi Polacy.

Po tym jak w wyniku ustaleń Pokoju Brzeskiego bolszewicka Rosja odstąpiła Bobrujsk Niemcom Dowbor-Muśnicki wyjechał do środkowej Polski by już wkrótce na polecenie Józefa Piłsudskiego stanąć na czele Powstania Wielkopolskiego. W Poznańskiem stworzył blisko 100-tysięczną polską armię. W wojnie polsko-bolszewickiej proponował mu objęcie kilku wysokich stanowisk dowódczych, jednak Dowbor-Muśnicki odmówił, nie chcąc stwarzać konfliktów personalnych, w wyniku czego został przeniesiony do rezerwy. Zmarł w 1937 r.


Czytaj także: W Twierdzy Bobrujskiej zlokalizowano miejsce pochówku Dowborczyków (FOTO).

1919 – urodziła się Barbara Skarga – polska profesor filozofii. Studiowała na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Łączniczka Armii Krajowej. W 1944 r. została aresztowana przez Rosjan i skazana na 10 lat obozu pracy. Zmarła w 2009 r.

1920 – we Lwowie urodził się Bolesław Kolasa – polski hokeista, reprezentant m. in. Pogoni .

1966 – zmarł Witold – polski prawnik, minister. Pracował w Zarządzie Cywilnym Ziem Wschodnich Okręgu Mińskiego. Uczestnik walk o w 1920 r. Ukończył prawo na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, pracował w Delegaturze Rządu Polskiego przy rządzie Litwy Środkowej, następnie w okręgowej Izbie Kontroli Państwa w Wilnie. Urodzony w 1898 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 25 października

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *