24 sierpnia w Historii Kresów

24 sierpnia 2013

Leon Wasilewski. Fot. Wikipedia

Leon . Fot. Wikipedia

1870 – urodził się Leon Wasilewski, pochodzący z Witebszczyzny bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego, działacz , architekt przedwojennej polskiej polityki wschodniej.

Wasilewski działał w PPS w Galicji, a potem przez kilka lat w Londynie wydawał pismo „Przedświt”. Należał do Polskiej Organizacji Wojskowej. W listopadzie 1918 r. został pierwszym ministrem spraw zagranicznych odrodzonej Rzeczypospolitej. Po zawarciu Traktatu Ryskiego kończącego wojnę z bolszewikami (Wasilewski uczestniczył w rokowaniach pokojowych) przewodniczył polskiej komisji do spraw delimitacji granicy wschodniej.


Dla nas ważne jest, że Wasilewski – działacz ruchu prometejskiego – był zwolennikiem budowy federacji Polski, Litwy i Białorusi oraz sojuszu z niepodległą Ukrainą. Sprzeciwiał się polonizacji Białorusinów i Ukraińców. W II RP zajmował się pracą naukową – był prezesem Instytutu Badania Najnowszej Historii Polski, założył pismo „Niepodległość”, na początku lat 30-ch stanął na czele Instytutu Badań Spraw Narodowościowych.

Zmarł 10 grudnia 1936 r. w Warszawie. Niestety, córka się Leonowi Wasilewskiemu nie udała – w odróżnieniu od ojca Wanda nie patrzyła z Warszawy na Wschód tylko z Moskwy na Zachód…


1654 – Hetman Wielki Litewski Janusz Radziwiłł, który 12 dni wcześniej pobił Rosjan pod Szkłowem, został rozbity pod Szepielewiczami. Rosjanie zdobyli tereny po Berezynę i Dźwinę, ludność cywilna tłumnie uciekła do Wilna.

1675 pokonał Tatarów w bitwie pod Lwowem, zwanej też bitwą pod Lesienicami. Przeczytaj więcej o wielkich zwycięstwach Sobieskiego.

1863: klęska powstańców w bitwie pod Fajsławicami.

1937 – we Lwowie zmarł Edward Porębowicz – polski historyk literatury, krytyk literacki, tłumacz. Profesor i rektor Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Badał twórczość trzech wieszczów, pisywał wnikliwe recenzje. Urodzony w 1862 r. W 1920 r. został członkiem czynnym Towarzystwa Naukowego we Lwowie, a w 1936 r. otrzymał nagrodę literacką Lwowa. Jego dorobek naukowy jest imponujący. Pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

1966 – w Buckley zmarł Tadeusz Bór- – polski generał, polityk, komendant główny AK, Naczelny Wódz, premier Polski na uchodźstwie. Uczestnik wojny polsko – bolszewickiej, dowódca 12 Pułku Ułanów Podolskich. Ukończył Politechnikę Lwowską. Urodzony w 1895 r. w majątku w powiecie . Przeczytaj więcej o Tadeuszu Borze-Komorowskim.

1991 – proklamowano niepodległość Ukrainy (od ZSRR).

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 24 sierpnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *