24 listopada w Historii Kresów

24 listopada 2013

Usuwanie herbu z gmachu białoruskiego rządu w 1996 r.

1996 – na Białorusi odbyło się sfałszowane referendum umacniające władzę Aleksandra Łukaszenki i przywracające sowieckie symbole państwowe zamiast historycznego herbu Pogoń i biało – czerwono – białej flagi.

Od tej pory osoby odwołujące się do dawnych symboli, np. noszące znaczki w tych kolorach z Pahonią, są na Białorusi bite i skazywane za „używanie niezarejestrowanej symboliki”. We wspomnianym referendum wprowadzono też język rosyjski jako drugi – obok białoruskiego – język urzędowy. Z czasem rosyjski wyparł prawie całkowicie język białoruski z oficjalnego obiegu, ze szkolnictwa i mediów państwowych. Na zdjęciu poniżej – ciekawostka: Aleksander przemawiający w 1995 r. na tle poprzednich symboli państwowych.


Łukaszenka przemawia w 1995 r. na tle Pogoni i biało – czerwono – białej flagi. W lewym dolnym rogu – ówczesny szef MSW Jury , oponent dyktatora, zamordowany następnie na jego zlecenie

1978 – prochy pisarza i scenarzysty Tadeusza Dołęgi-Mostowicza sprowadzono z Ukrainy i pochowano w katakumbach na Powązkach.  Przypomnijmy, że zginął on 20 września 1939 r. w miejscowości na Pokuciu w walce z czołgami sowieckimi. Przeczytaj więcej o tym wielkim przedwojennym pisarzu i patriocie z Kresów.


1861 – w Kamieńcu Podolskim urodził się Józef Kallenbach – polski historyk literatury. Profesor m.in. Uniwersytetu Lwowskiego i Wileńskiego. Zmarł w 1929  r. we Lwowie. Pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim.

1932 – we Lwowie urodził się Andrzej – polski muzyk jazzowy, kompozytor, dyrygent. Zmarł w 2007 r.

1965 – zmarł Tadeusz – polski generał, cichociemny. Ukończył Politechnikę Lwowską. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. Urodzony w 1888 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 24 listopada

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *