14 kwietnia w Historii Kresów

14 kwietnia 2013

Pola Raksa

Pola Raksa

1941 – w Lidzie urodziła się Pola Raksa – polska aktorka, znana m.in. jako Marusia z serialu „Czterej pancerni i pies”.

W rodzinnym domu spędziła tylko pierwsze dwa lata życia. W 1943 r. jej rodzice podjęli decyzję o wyjeździe z Lidy, a po wojnie zamieszkali we Wrocławiu. Debiutowała w 1960 r. w „Szatanie z siódmej klasy”. Potem grała w wielu filmach, jednak największą sławę zyskała jako Marusia w „Czterech pancernych”. Występowała także w łódzkim Teatrze Powszechnym, warszawskim Teatrze Współczesnym i Teatrze Telewizji.


1848 – powstała Rada Narodowa Lwowska – polska organizacja demokratyczna utworzona we Lwowie w okresie Wiosny Ludów. Dążyła do skoordynowania działalności wszelkich rad w Galicji w celu przejęcia władzy. Rada reprezentowała głównie ziemiaństwo, mieszczaństwo oraz inteligencję o poglądach demokratycznych. Jej konkurencję stanowiła ukraińska Główna Rada Ruska. Przeciwnikiem Rady było również Stowarzyszenie Właścicieli Większych Posiadłości Wiejskich.

1863: klęska powstańców w bitwie pod Budą Zaborowską.


1909 – w Tłustem na Podolu urodził się Paweł – polonista. Ukończył Uniwersytet im. Jana Kazimierza we Lwowie, uczył polskiego m.in. w Równem. Od 1943 r. żołnierz 27 Dywizji Wołyńskiej AK. Zmarł w 1992 r.

1918 – w Mińsku Litewskim urodził się Jerzy Bielenia – polski aktor. Zmarł w 2001 r.

1924 – Prezydent Stanisław wydał rozporządzenie o zmianie ustroju pieniężnego – złoty miał zastąpić markę polską.

1940 – druga deportacja Polaków z terenów zajętych przez ZSRR – tym razem wysiedlono rodziny „wrogów ustroju”, łącznie ok. 61 tys. osób, z czego 80 proc. stanowiły kobiety i dzieci.

1996 – zmarła Helena – polska działaczka społeczna, autorka wspomnień i wierszy, żołnierz Armii Krajowej Okręgu Wileńskiego. Prawnuczka Tomasza Zana „Promienistego”, bliskiego przyjaciela Adama Mickiewicza.

Do 1914 r. mieszkała w majątku w Poniemuniu na Litwie, po wojnie zamieszkała w Wilnie zmuszona wraz z rodziną do opuszczenia majątku. Bohaterka wspomnień „Pani na Berżenikach” spisanych przez Wojciecha Wiśniewskiego. Książka stanowiła nieformalną II część wydanych wcześniej w Paryżu rozmów z bratem Heleny Stankiewicz – Tomaszem Zanem (1902-1989) pt. „Ostatni z rodu. Rozmowy z Tomaszem Zanem”.

Publikacja, bogato ilustrowana fotografiami archiwalnymi, stanowi niezwykłe świadectwo historii ziemiaństwa polskiego na Wileńszczyźnie w II Rzeczypospolitej, a potem w powojennej Polsce w XX w. Jest także historyczną opowieścią o losie rodu Zanów. Uzupełnia ją korespondencja autorki z Czesławem Miłoszem. Urodzona w 1904 r. w Duksztach (obecnie Litwa).

2010 – zmarł Ryszard – polski lekkoatleta, dziesięcioboista, urodzony w 1933 r. w Nieświeżu.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 14 kwietnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *