12 maja w Historii Kresów

12 maja 2013

Józef Piłsudski

Józef

1935 – w Belwederze zmarł Józef Piłsudski – najwybitniejszy polski polityk XX wieku, Marszałek, Naczelnik Państwa, premier. Urodzony w 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie.

Przyczyną śmierci Marszałka w wieku 68 lat był rak wątroby. W kraju ogłoszono sześciotygodniową żałobę narodową. Na wniosek Prezydenta Ignacego Mościckiego Józef Piłsudski został pochowany w krypcie wawelskiej. Po uroczystościach pogrzebowych w Warszawie trumna została załadowana na specjalną lawetę kolejowa. Kilkudziesięciu polskich generałów przeciągnęło ją sznurami do stojącej w pobliżu lokomotywy. Skład jechał do Krakowa powoli, całą noc, trumna była oświetlona była reflektorami. Na stacjach Marszałka żegnały dziesiątki tysięcy ludzi.


Serce Piłsudskiego zostało złożone oddzielnie – w grobie jego matki na cmentarzu na Rossie w Wilnie. W mauzoleum Matka i Serce Syna na czarnej granitowej płycie nagrobnej, zgodnie z wolą zmarłego, wykuto cytaty z „Wacława” i „Beniowskiego” Juliusza Słowackiego.

U góry:


Ty wiesz, że dumni nieszczęściem nie mogą

Za innych śladem iść tą samą drogą.

U dołu:

Kto mogąc wybrać, wybrał zamiast domu

Gniazdo na skałach orła, niechaj umie

Spać, gdy źrenice czerwone od gromu

I słychać jęk szatanów w sosen szumie.

Tak żyłem.

Pośrodku:

Matka i Serce Syna

1651 – : w bitwie pod Kopyczyńcami polska armia pod wodzą hetmana polnego koronnego Marcina Kalinowskiego pokonała siły kozacko – tatarskie.

1670 – urodził się August II Mocny – król Polski i wielki książę litewski. Zmarł w 1733 r.

1805 – urodził się Jan Nepomucen Bobrowicz – polski kompozytor, gitarzysta i wydawca. Pochodził ze szlacheckiej rodziny na Litwie. Zmarł w 1881 r.

1834: prapremiera „Zemsty” Aleksandra Fredry.

1920 – urodziła się Irena (z domu Jarosiewicz) – polska aktorka, artystka rewiowa, działaczka polonijna w Wielkiej Brytanii, druga żona gen. Władysława Andersa. Wychowywała się i kształciła we Lwowie. Zmarła w 2010 r.

1948 – w więzieniu mokotowskim rozstrzelano Stanisława Kasznicę – podpułkownika i ostatniego Komendanta Głównego Narodowych Sił Zbrojnych. Dzieciństwo spędził we Lwowie, służbę wojskową odbył we Włodzimierzu Wołyńskim. Aresztowany przez UB został skazany na karę śmierci. Urodzony w 1908 r. Przeczytaj więcej o Stanisławie Kasznicy.

1970 – zmarł generał Władysław Anders – polski generał, polityk, naczelny wódz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Legendarny dowódca w bitwie pod Monte Casino. W Kampanii Wrześniowej dostał się do niewoli sowieckiej w okolicach Sambora. Przetrzymywany we lwowskim więzieniu Brygidki, a potem na Łubiance w Moskwie i wielokrotnie przesłuchiwany, nie zgodził się na wstąpienie do Armii Czerwonej. Zwolniony z więzienia na mocy układu -Majski. Od 4 sierpnia 1941 r. był twórcą i dowódcą Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR, ewakuowanych do Iranu latem 1942 r. wraz z ponad 20 tys. cywilów uratowanych z sowieckich więzień i łagrów. Urodzony w 1892 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 12 maja

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

4 odpowiedzi 12 maja w Historii Kresów

 1. Toronto Odpowiedz

  12 maja 2014 w 15:51

  PONURA PRAWDA O JOZEFIE PILSUDSKIM.

  Jozef Pilsudski uwazal sie za Litwina, a o Polsce i Polakach wypowiadal sie z pogarda.
  J.Pilsudski byl tajnym agentem Austrii i Niemiec i wypelnial polecenia swoich austriackich i niemieckich promotorow i tak rozpoczela sie „kariera” J.Pilsudskiego, ktory z feldfebla (austriackiego podoficera) zostal mianowany na generala przez Niemcow, nie posiadajac dyplomu ukonczenia uczelni wojskowej, ani odpowiedniej wiedzy z wojskowosci i dowodzenia.

  J.Pilsudski wielokrotnie dzialal na szkode Polski i Polakow o czym nie pisza oficjalne zrodla propagandowe i sprawil, ze Polska byla strefa wplywow: niemieckich, masonerii i miedzynarodowego zydostwa, i potwierdzeniem tego jest zwalczanie polskich narodowcow i narodowego charakteru panstwa polskiego oraz przewrot majowy w 1926r i usuniecie legalnego rzadu czyli DYKTATURA Pilsudskiego.

  Choroby J.Pilsudskiego:
  1. Antypolonizm polegajacy na kolaboracji z wrogami Polski, glownie Niemcami, masoneria, komunistami i zydostwem oraz odmowa pomocy zbrojnej POWSTANCOM LWOWSKIM i POWSTANCOM WIELKOPOLSKIM, a takze pozostawienie Pomorza i Gdanska przy Niemcach.
  2. Choroba na wladze i zwiazane z tym aresztowania polskich patriotow, ciezkie pobicia oraz trucie i mordowanie niewygodnych osob – J.Pilsudski wydal rozkaz zamordowania wielu generalow i oficerow Wojska Polskiego, w tym plk W.Sikorskiego (rowniez czlonek PPS, pozniejszy general, premier i naczelny dowodca polskich sil zbrojnych w czasie II wojny swiatowej), ktory przejrzal dzialania J.Pilsudskiego.
  3. Tchorzostwo polegajace na rezygnacji ze stanowiska wodza w czasie nawaly bolszewickiej na Warszawe w 1920r (Bitwa Warszawska) i wyjazd do kochanki Szczerbinskiej w okolice Krakowa – Pilsudski byl nieobecny i nie bral udzialu w Bitwie Warszawskiej.
  4. Amoralnosc czyli zepsucie moralne i lajdaczenie sie z kochankami – J.Pilsudski nie przybyl nawet na pogrzeb swojej zony Marii z domu Koplewskiej.
  5. Marskosc watroby wywolana alkoholizmem J.Pilsudskiego, ktory chlal do upadlego, szczal w spodnie z nieprzytomnosci i trzezwial przez kilka dni.

  J.Pilsudski nie zasluguje na miano polskiego bohatera i nigdy nim nie byl, a Wawel jako miejsce pochowku slawnych Polakow stracil swoje znaczenie.
  Wielkie rocznice zwiazane z J.Pilsudskim to zasluga klamcow historycznych i polskojezycznej propagandy, ktora pierze mozgi Polakom.

  Toronto, Kanada

  • pawel Odpowiedz

   12 maja 2016 w 21:16

   Co do kolabrowania z Niemcami to były ku temu powody. Piłsudski za głównego wroga zawsze uważał Rosję, dlatego też układał się z Niemcami, a swego czasu nawet próbował dogadać sie z Hitlerem. Uważał że głównym zagrożeniem dla Polskiej nie podległości jest Rosja… jego powiedzenia…panowie siedzimy na dwóch stołkach i z jednego będziemy musieli spaść – dlatego wybrał na współpracę z Niemcami. Powtarzał też żeby nie doprowadzić do wojny na dwa fronty bo to skończy się umieraniem na placu saskim. Pod koniec istnienia drugiej RP wiele propagandy szerzyła też endecja, która pozostawiła dużo nie prawdziwych inforamcji o polityce sanacji. Zresztą to wszystko polityka, dziś nie jest lepiej, rywalizacje partyjne, jedni na drugich donoszą i podstawiają sobie kłody, wszystko to walka o władze a sprawa Polska jest drugorzędna. Dlatego nie jestem zwolennikiem dzisiejszego modelowi demokracji, budowanych o na podstawie pluralizmu partyjnego. Ciągła walka między partiami, rywalizacja o władzę odsuwa na boczny tor prawdziwie ważne sprawy dla kraju. Ja był bym zwolennikiem istnienia tylko jednej partii, z tym że ludzie wybierani, mogli by zostać wybrani tylko raz…z końcem kadencji tracili by wiecznie mandat i nie mogli by już więcej kandydować z żadnej partii. To by sprawiło że urzędu państwowego nie traktowało by sie jak prywatnej firmy, gdzie robi się kariery zawodowe i przeskakuje z partii do partii. Dziś w polityce nie wiele się zmienia dlatego że ciagle ludzie ci sami, zmieniaja i tworza tylko inne partie. W związku z tym że każdy mógł by zostać wybrany tylko raz to kadencja mogłaby byc dłuższa powiedz do 6 czy 8 lat.

  • pawel Odpowiedz

   12 maja 2016 w 21:32

   poza tym jakby tak każdego Polskiego bohatera dokładnie prześwietlać, to nie wiem czy jakiegokolwiek można by znaleść. Powiedzmy sobie szczerze, polityka to paskudna sprawa, wystarczy popatrzeć co się dzisiaj dzieje i jeśli ktoś myśli że kiedyś było inaczej, nawet za czasów pierwszej RP to jest w błędzie. Polska jedynie tamtych ludzi nie poddaje surowej krytyce iż pierwsza RP miała pewne sukcesy, a o ciemięrzeniu obcych narodów jak Ukrainy to się już tak nie wspomina. Zresztą polityka to temat rzeka…zawsze była sprawą paskudną i do dzisiaj to sie nie zmieniło i długo się nie zmieni

 2. Pingback: 12 maja 1935 zmarł Józef Piłsudski. PONURA PRAWDA O JÓZEFIE PILSUDSKIM. | forumemjot dla Polski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *