29 marca w Historii Kresów

29 marca 2014

Pierwsze ekshumacje w Katyniu

Pierwsze w Katyniu

1943 – Niemcy rozpoczęli prace ekshumacyjne w Katyniu. Kierował nimi wrocławski profesor Gerhard Buhtz.

Przypomnijmy, że masowe groby ofiar sowieckich zbrodni na polskich oficerach w Katyniu odkryli już w październiku 1941 roku dwaj polscy robotnicy przymusowi z niemieckiej Organizacji Todt na podstawie informacji od miejscowych chłopów rosyjskich – Iwana Kriwoziercewa i Parfiena Kisielewa.


Jako pierwsza informację o znalezieniu zbiorowych mogił w Katyniu podała 11 kwietnia 1943 r. Agencja Transocean, a 13  kwietnia 1943 r. powtórzyło ją Radio Berlin. Już dwa dni później – 15 kwietnia – sowiecka agencja TASS nadała kłamliwy komunikat władz ZSRR zaprzeczający oskarżeniom. Tego samego dnia polski rząd na uchodźstwie skierował do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża prośbę o wysłanie do Katynia niezależnej komisji ekspertów. 26 kwietnia 1943 r. władze sowieckie zerwały stosunki dyplomatyczne z polskim rządem londyńskim.

Na miejsce prowadzonych przez Niemców ekshumacji – za zgodą Rządu RP na Uchodźstwie i polskich władz podziemnych – udało się kilkunastu Polaków, m.in. pisarze Ferdynand Goetel i Józef oraz ks. Stanisław , delegacje Polaków z Generalnego Gubernatorstwa, dziennikarze i alianccy jeńcy z niemieckich oflagów.


W czasie ekshumacji odnaleziono m.in. ciała dwóch generałów – Bohatyrewicza i Smorawińskiego. Do 7 czerwca 1943 r. wydobyto 4243 ciała i zidentyfikowano 2730. W identyfikacjach uczestniczył dr Wodziński z PCK. Wtedy to na polcenie Niemców Komisja Techniczna PCK przerwała prace. 28 września 1943 r. teren Katynia ponownie opanowała Armia Czerwona.

Dokumentacja ekshumacji trafiła do Instytutu Medycyny Sądowej w Krakowie i pod koniec wojny zaginęła. Zachowały się jednak jej kopie, tzw. Robla odnalezione wiosną 1991 r. w skrytce krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych.

1865 – urodził się Antoni – polski generał dywizji. W czasie wojny polsko – bolszewickiej dowódca Grupy Podlaskiej, później m.in. Frontu Wołyńskiego. Za zdobycie Pińska otrzymał Krzyż Orderu Virtuti Militari III Klasy. Zmarł w 1927 r.

1883 – urodził się Julian – polski mineralog, gleboznawca, profesor Uniwersytetu Lwowskiego. Zmarł w 1961 r.

1899 – urodził się Ławrientij – radziecki zbrodniarz, działacz komunistyczny, szef . Zgładzony przez sowieckich kolegów partyjnych po śmierci Stalina.

1937 – w Lozannie zmarł Karol herbu Korwin – Ślepowron – urodzony w 1882 r. we wsi Tymoszówka na Ukrainie Naddnieprzańskiej polski , pianista, pedagog i krytyk muzyczny.

1943 – banda UPA dokonała masakry 150 Polaków w Pendykach.

1996 – prezydenci Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu i Rosji podpisali w Moskwie porozumienie o pogłębianiu integracji. Premierzy podpisali porozumienie o utworzeniu unii celnej.

2004 – zakończenie procedury rozszerzenia o nowych członków: Bułgaria, , Litwa, , Rumunia, Słowacja i Słowenia.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 29 marca

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *