26 marca w Historii Kresów

26 marca 2014

Polacy zamordowani w Lipnikach

1943 – w nocy z 26 na 27 marca banda UPA dokonała masakry 180 Polaków we wsi na Wołyniu. Ocalał Mirosław – późniejszy pierwszy polski kosmonauta.

W Lipnikach istniała 21-osobowa polska Samoobrona pod dowództwem Marka Słowińskiego. Kilka dni przed masakrą ujęła ona jednego z członków uzbrojonej ukraińskiej bandy, która wtargnęła do wsi. Przekazany Niemcom – został powieszony. To przyspieszyło ukraiński odwet.


Lipniki zostały otoczone. W pierwszych szeregach atakowali upowcy z bronią, za nimi szedł tłum ukraińskich chłopów, podpalając domy. We wsi wybuchła panika. Do uciekających strzelano, wiele osób zginęło w pożarach, złapane dzieci wrzucano do płonących domów. Inni zostali zabici widłami i siekierami. Jednak polskiej Samoobronie – mimo przewagi wroga – udało się przebić i wyprowadzić ze wsi ok. 500 osób. Grupa ok. 100 osób, które nie zdążyły uciec, została otoczona na polu i wymordowana. Przez kilka godzin nocnych upowcy przeszukiwali zagrody, dobijając rannych. Oprócz Polaków zamordowali także 4 Żydów i Rosjankę.

Podczas ucieczki z 1,5-roczny Mirosław Hermaszewski był niesiony przez matkę. Jeden z banderowców strzelił jej w głowę i pozostawił zakrwawioną kobietę, myśląc, że nie żyje. Gdy ta odzyskała przytomność, uciekła do sąsiedniej wsi. Zgubiła jednak dziecko. Odnalazł je i uratował ojciec. Niedługo potem on sam został zastrzelony.


Rzezią w Lipnikach dowodził Iwan Łytwynczuk, ps. „Dubowyj”. Wcześniej napadł on na miejscowości: Kolonia Antonówka, Białka, , Kolonia Zarzeczka, Czudwy, Mokwin, Kolonia Borówka, Hłuboczek, Derażne, Kolonia Polanówka, Kolonia Tomaszów, Kolonia Hipolitówka, Kolonia Radomianka, Kolonia Wereczówka.

1876 – w Wilnie urodził się Józef – polski generał. Służył w I Korpusie Polskim na Wschodzie. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. Zmarł w 1936 r.

1903 – we Lwowie urodziła się Anna – polska pisarka. Ukończyła Uniwerystet Jana Kazimierza we Lwowie. W swej twórczości często powracała do tematu rodzinnego miasta. Zmarła w 1969 r.

1945 – w Rekściu koło Grodna urodził się Zenon Laskowik – polski satyryk, aktor kabaretowy, twórca kabaretu „Tey”.

1947 – zmarła Helena Romer-Ochenkowska – polska pisarka, działaczka społeczna. Od 1906 r. współpracowała z gazetami wydawanymi w Wilnie. m.in. była sekretarzem redakcji „Kuriera Wileńskiego”. Pisała felietony do wileńskiego „Słowa”. Urodzona w Wilnie w 1878 r.

1973 – zmarł Gustaw Konstanty – porucznik Wojska Polskiego, major Narodowych Sił Zbrojnych. Dowódca kompanii w czasie polskiej obrony Twierdzy Brzeskiej. Więziony w obozie w Starobielsku. Udało mu się uciec z grupą cywilów opuszczających obóz. Członek „Wachlarza” w ZWZ, organizował odcinek „Podole”. W czasie Powstania Warszawskiego walczył w strukturze NSZ. Urodzony w 1896 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 26 marca

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *