23 listopada w Historii Kresów

23 listopada 2013

Józef Kimbar – przywódca patriotycznej opozycji na Sejmie w Grodnie

1793 – w Grodnie zakończył obrady ostatni Sejm I Rzeczypospolitej, trwający od 17 czerwca. W wyniku podjętych uchwał Polska straciła faktycznie suwerenność i stała się protektoratem rosyjskim.

Sejm odbywał się po przegranej wojnie z Rosją, zawiązaniu Konfederacji Targowickiej i wkroczeniu do Rzeczypospolitej wojsk pruskich. Posłowie obradowali pod dyktando rosyjskiego wysłannika Jakoba Sieversa, sterroryzowani obecnością rosyjskich żołnierzy. Posłom opozycji przewodził stolnik upicki Józef Kimbar. Podczas burzliwych obrad wielokrotnie dochodziło do gwałtownych rękoczynów oraz interwencji wojsk rosyjskich.


W końcu większość posłów zgodziła się, aby od tej pory Rosja mogła posiadać w na terytorium Polski magazyny wojskowe i wprowadzać do naszego kraju swoje wojska. Z kolei polska armia miała zostać zredukowana do 15 tysięcy. Rzeczpospolita nie miała już prawa zawierać sojuszy bez zgody Rosji. Postanowiono też utworzyć wspólne placówki dyplomatyczne. Ponadto zatwierdzono II rozbiór Polski pomiędzy Rosję i Prusy, odrzucono Konstytucję 3 Maja i zniesiono Order . Gwarantką praw w Polsce stała się .

1857 – w Łopatynie w Galicji zmarł Józef – polski generał, dowódca w Powstaniu Listopadowym. Przewodził m.in. wyprawie na w 1831 r. Bardzo zdolny i popularny oficer. Jego powrót z emigracji do Lwowa w 1848 r. stał się wielkim wydarzeniem narodowym.


1897 – urodził się Władysław Liniarski „” – pułkownik, komendant Białostockiego Okręgu ZWZ-AK. Przed wojną pełnił służbę m.in. w Dowództwie Okręgu Korpusu Nr IX w Brześciu. Pod jego komendą działał słynny major „Łupaszka”. Zmarł w 1984 r.

1924 – we Lwowie urodził się Aleksander – polski polityk i publicysta. Zmarł w 2004 r.

1939 – zmarł Bronisław – polski historyk, rektor Uniwersytetu Lwowskiego, kierownik resortu wyznań religijnych i oświecenia publicznego.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 23 listopada

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *