14 października w Historii Kresów

14 października 2013

Polski chłopiec zamordowany przez UPA (1943 r.)

1942 – formalnie powstała Ukraińska Powstańcza Armia – faszystowska ludobójcza formacja zbrojna stworzona przez frakcję banderowską Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów odpowiedzialna za zamordowanie co najmniej 120 tys. cywilnych Polaków na Kresach, w tym kobiet i dzieci.

Pierwszym dowódcą UPA był Dmytro Klaczkiwski. UPA działała głównie na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, współdziałając niekiedy z Niemcami, również na powojennym terytorium południowo-wschodniej Polski. Stawiała sobie za cel wywalczenie niepodległości Ukrainy. Zwalczała Armię Krajową i oddziały polskiej samoobrony. Współodpowiedzialna wraz z OUN za zorganizowane na polskiej ludności cywilnej. W Polsce jej aktywność znacząco zmalała po akcji „Wisła” w 1947 r. Ostatnie oddziały przestały istnieć w ZSRR w 1956 r.


1660 – wojna polsko-rosyjska: rozpoczęła się .

1677 – we Lwowie zmarł Józef Bartłomiej – pisarz barokowy tworzący po łacinie, kronikarz i kilkukrotny burmistrz Lwowa. W 1672 r. w czasie wojny polsko-tureckiej brał udział w obronie Lwowa. Urodzony w 1597 r. we Lwowie.


1793 – sterroryzowany przez rosyjskie wojsko Sejm w Grodnie przyjął napisany przez Katarzynę II projekt „wieczystego sojuszu polsko-rosyjskiego”.

1881 – urodził się Konstanty – polski historyk, polityk, kierownik resortu wyznań religijnych i oświecenia publicznego. Związany z Uniwersytetem Jana Kazimierza we Lwowie. Zmarł w 1939 r. we Lwowie.

1882 – w Brzeżanach na Podolu urodził się Zbigniew Dunin-Wąsowicz – rotmistrz Legionów Polskich. Zginął dowodząc szarżą ułanów pod Rokitną w 1915 r.

1901 – zmarł Marceli Nencki – polski lekarz, fizjolog, chemik, powstaniec styczniowy. W 1907 r. za zasługi dla nauki polskiej i światowej postawiono mu pomnik w zakładzie chemii lekarskiej na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Urodzony w 1847 r.

1918 – urodziła się Justyna Kreczmarowa – polska aktorka, absolwentka Studia Wandy Siemaszkowej we Lwowie. Z teatrem związana od 1938 r. Występowała w Stanisławowie, Lwowie, Warszawie, Lublinie, Łodzi, Katowicach. Zmarła w 2008 r.

1973 – w Grodnie urodziła się Andżelika – polska nauczycielka i wybitna działaczka mniejszości polskiej na Białorusi. W latach 2005–2010 była prezesem niezależnego Związku Polaków na Białorusi. Pod jej kierownictwem Związek oparł się próbom kontrolowania go przez białoruskie KGB i prowadził nieugiętą politykę na rzecz polskiego odrodzenia narodowego, pomimo zdelegalizowania go przez reżim Łukaszenki.

Za swoją działalność Andżelika Borys była wielokrotnie szykanowana przez białoruski reżim – blisko 100 razy przesłuchiwana przez KGB, prokuraturę i milicję. Kilkakrotnie skazywano ją na wysokie kary grzywny oraz areszt. Białoruskie służby nieustannie nękały ją różnego rodzaju prowokacjami. W 2010 r. Andżelika Borys zrezygnowała z kierowania Związkiem, motywując to względami osobistymi. Obecnie jest Prezesem Rady Naczelnej ZPB.

1977 – zmarł Ryszard Kiersnowski – polski pisarz urodzony w 1912 r. w Aleksandrowie koło Baranowicz.

1992 – naczelny archiwista państwowy Rosji Rudolf Pichoja przekazał prezydentowi Lechowi Wałęsie kopie dokumentów dotyczących Zbrodni Katyńskiej.

1993 – założono Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze nad Bugiem.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 14 października

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *