10 czerwca w Historii Kresów

10 czerwca 2013

Brygada Kawalerii Narodowej

Brygada Kawalerii Narodowej

1792: zwycięstwo wojsk litewskich w bitwie pod Stołpcami. Brawurowa szarża jazdy tatarskiej generała Bielaka i Kawalerii Narodowej na wojska rosyjskie.

Cofający się na zachód polski korpus generała Józefa Judyckiego liczył 7700 żołnierzy. Przeciwko sobie miał blisko 10-tysięczny rosyjski korpus generała Mellina. Odrót polskich wojsk osłaniała jazda generała Józefa Bielaka, która wspólnie z jazdą tatarską i litewską Brygadą Kawalerii Narodowej Sulistrowskiego miała z lewego brzegu Niemna utrudniać przeprawę wojsk rosyjskich.


Kiedy rosyjscy dragoni dotarli do brzegu na czele Tatarów uderzył na nieprzyjaciela, rozbijając go całkowicie. Jednak kolejny pułk rosyjskich dragonów przeprawił się przez w innym miejscu i zaatakował lewe skrzydło jazdy litewskiej.

Pomimo wsparcia przez Kawalerię Narodową wojska litewskie wpadły w panikę i zaczęły się cofać. W tej dramatycznej sytuacji Bielak na czele zaledwie 100 żołnierzy rzucił się do desperackiej szarży na pozycje rosyjskie. Impet tego uderzenia całkowicie zaskoczył Rosjan i dał czas rozproszonym oddziałom litewskim na ponowne zebranie sił i przejście do kontrataku.


Rosyjscy dragoni zostali rozbici i rzucili się do ucieczki – większość utonęła w Niemnie. Jednak w obliczu nadciągających przeważających sił rosyjskich wspieranych przez ogień artylerii Bielak nakazał odwrót w kierunku na . Dzięki jego szarży główne siły Judyckiego zyskały czas aby przygotować się do bitwy pod Mirem, do której doszło następnego dnia.

1294 – książę łęczycki Kazimierz II zginął pod Trojanowem w bitwie z litewskimi rozbójnikami.

1919 – w katastrofie lotniczej we Lwowie zginął Mieczysław Garsztka – podporucznik pilot Armii Cesarstwa Niemieckiego i Wojska Polskiego, as myśliwski lotnictwa niemieckiego z czasów I wojny światowej. W czasie konfliktu polsko – ukraińskiego pilot 7 Eskadry Lotniczej we Lwowie.

1920 – wojna polsko – bolszewicka: polskie oddziały wycofały się z Kijowa.

1934 – w Wilnie urodziła się Magda Teresa – polska aktorka, reżyserka, współzałożycielka Teatru Adekwatnego.

1941 – w Świrzu koło Lwowa urodziła się Alicja Grześkowiak, polski polityk, marszałek Senatu.

2004 – zmarła Fortunata Obrąpalska – polska fotograf urodzona we Włodzimierzu Wołyńskim w 1909 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 10 czerwca

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *