
Collage / fot: Grzegorz Jakubowski KPRP, Wikimedia Commons
Ambasada Rosji w Polsce wydała kuriozalne oświadczenie w sprawie odebrania przez Karola Nawrockiego Orderu Orła Białego Wołodymyrowi Zełenskiemu za gloryfikację UPA. Według Kremla, ofiary UPA na Wołyniu to wprawdzie etniczni Polacy, ale faktycznie byli to obywatele Związku Radzieckiego.
“Ofiarami ukraińskich nacjonalistów z UPA w czasie rzezi wołyńskiej w latach 1943-1944 byli głównie Polacy. Jednak od 1 listopada 1939 roku byli oni obywatelami radzieckimi” – napisała rosyjska ambasada na Telegramie.
Uzasadnia, że “po klęsce Polski w wyniku agresji nazistowskich Niemiec we wrześniu 1939 roku Zachodnia Ukraina weszła w skład ZSRR, jednocząc się ponownie z Ukraińską Socjalistyczną Republiką Radziecką”. Więc “technicznie rzecz biorąc”, ofiarami byli obywatele ZSRR. Stanowisko to powtórzyła rzeczniczka MSZ w Moskwie, Maria Zacharowa.
Nasuwa się krótkie pytanie: I co z tego ma niby wynikać? Po co właściwie to mówicie? Ale skoro Kreml nagle stał się taki dbały o szczegóły, to doprecyzujmy: byli to “obywatele ZSRR”, którzy wcale nie prosili, żeby być tymi obywatelami, a “z technicznego punktu widzenia” byli to ci, których wcześniej wy sami nie wymordowaliście lub nie wywieźliście na Sybir pod sowiecką okupacją.


1 komentarz
Kressowiak
23 czerwca 2026 o 12:36Kodeks Najwyższy Prawa Kacapii
& Bydło zagonione do ruskiej obory, staje się ruskim bydłem