5 listopada w Historii Kresów

5 listopada 2013

Stanisław Mazur uroczyście wręcza gęś młodemu matematykowi szwedzkiemu. Fot. Wikipedia

1981 – zmarł Stanisław Mazur – polski matematyk, profesor Uniwersytetu Lwowskiego i Łódzkiego, jeden ze współtwórców lwowskiej szkoły matematycznej, najbliższy współpracownik Stefana Banacha.

Urodził się w 1905 r. we Lwowie, tu ukończył gimnazjum i uniwersytet. Przed wojną i w czasie sowieckiej okupacji pracował na Politechnice Lwowskiej i na Uniwersytecie Lwowskim. Po wojnie kontynuował karierę w Polsce.


Mazur był znany ze specyficznego poczucia humoru. Kiedyś za rozwiązanie pewnego problemu matematycznego wręczył młodemu szwedzkiemu matematykowi… żywą gęś. Dlaczego gęś? Ano taka nagroda była przewidziana w tzw. Księdze Szkockiej – grubym zeszycie, w którym przedwojenni matematycy lwowscy zapisywali w latach 1935-1941 zagadnienia wymagające rozwiązania wraz z proponowanymi nagrodami dla tych, którym się to uda. Księgę przechowywano u barmana lub szatniarza w Kawiarni Szkockiej we Lwowie, gdzie regularnie spotykali się matematycy.

1401 – w Bieczu pomiędzy wysłannikami Hermana, hrabiego Cilii, a panami polskiej rady królewskiej doszło do odnowienia i potwierdzenia poprzedniego układu małżeńskiego pomiędzy Anną Cylejską a królem Polski Władysławem Jagiełłą.


1819 – w Olicie w powiecie trockim urodził się Szymon Marcin Kozłowski – polski duchowny katolicki, biskup łucko – żytomierski, arcybiskup mohylewski. Zmarł w 1899 r.

1904 – we Lwowie zmarł Karol Brzozowski – polski poeta, botanik, geolog, geograf, etnolog, Powstaniec Styczniowy. Odegrał znaczącą rolę w wojnie rosyjsko – tureckiej (1877–78). Demokraci lwowscy powołali go wówczas na swego przedstawiciela w Konstantynopolu ze względu na zaufanie jakim cieszył się u władz tureckich. W 1884 r. osiadł we Lwowie, gdzie spędził resztę życia. Pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 5 listopada

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *