23 października w Historii Kresów

23 października 2013

Król Aleksander Jagiellończyk w Sejmie. Fragment drzeworytu w Statucie Łaskiego

Król Aleksander Jagiellończyk w Sejmie. Fragment drzeworytu w Statucie Łaskiego

1501 – król Aleksander Jagiellończyk zatwierdził polsko-litewską Unię Mielnicką. Był to ważny krok do połączenia Polski i Litwy w jedno państwo.

Zawarta w Piotrkowie 3 października 1501 r. i zatwierdzona 23 października unia stanowiła, że Polska i Wielkie Księstwo Litewskie „łączą się i spalają w jedno nierozdzielne i nieróżne ciało”. Oba narody miały wspólnie wybierać władcę – króla polskiego. Tym samym tracili dziedziczne prawa do Litwy. Ponadto planowano ujednolicenie waluty i wzajemne wspieranie się militarne, co było szczególnie ważne w obliczu wspólnego zagrożenia ze strony Moskwy.


W praktyce nie została zrealizowana w wyniku separatystycznych tendencji części rodów litewskich i niezbyt przychylnej postawy samego króla Aleksandra Jagiellończyka, będącego przecież także wielkim księciem litewskim. Akt ten był jednak bardzo ważnym wydarzeniem w historii Polski i Litwy, gdyż stworzył fundament dla późniejszej polsko – litewskiej Unii Lubelskiej z 1569 roku, która stała się początkiem Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

1793 w Grodnie ratyfikował .


1823 – w Zamościu urodził się Antoni – polski pisarz, dziennikarz. W latach 1858-1862 kierownik szkoły męskiej w Żytomierzu. Za udział w organizacji powstańczej został zesłany do Owrucza. Po powrocie został nauczycielem domowym na Podolu. W latach 1864-1866 więziony w Kijowie. Zmarł w 1903 r.

1891 – zmarł Ignacy Fonberg – polski chemik, lekarz, profesor Uniwersytetu Wileńskiego. Członek wileńskiego Towarzystwa Szubrawców. Urodzony w 1801 r.

1927 – w Wilnie urodził się Andrzej – polski malarz, grafik, rzeźbiarz, fotograf, poeta, pisarz, scenograf. Dzieciństwo spędził nad Żejmianą pod Święcianami, w rodzinnym zaścianku Sudany.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 23 października

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *