21 lutego w Historii Kresów

21 lutego 2014

„Potyczka z Tatarami” – obraz Maksymiliana Gierymskiego

1699 – klęska wojsk polskich w drugiej bitwie z Tatarami pod Martynowem. Był to ostatni duży tatarski najazd na Polskę.

Porażka polskich wojsk była tak bolesna, że już współcześni woleli jak najszybciej o niej zapomnieć. A w miarę upływu lat wydarzenie to kompletnie zatarło się w historii.


Wolimy pamiętać o pierwszej bitwie pod Martynowem, gdzie 75 lat wcześniej Tatarów pokonał w wielki stylu hetman Stanisław .

Odnotowujemy jednak w naszym Kalendarium klęskę pod Martynowem ze względu na to, że zakończyła ona wielkie najazdy tatarskie na Rzeczpospolitą, które od stuleci były największą plagą mieszkańców Kresów.


1864: stoczono bój o Opatów.

1923 – w Mokniunach urodził się Jan Mujżel – polski ekonomista. Zmarł w 2006 r.

1943 – zmarł Bohdan Świderski – polski geolog, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego urodzony w 1892 r. w Kamieńcu Podolskim.

1984 – w Toruniu zmarł Mieczysław Stryjewski – polski poeta urodzony w Tarnopolu w 1918 r.

2005 – zmarł Robert – polski astrofizyk, rektor Uniwersytetu Gdańskiego, działacz NSZZ „Solidarność”, minister edukacji narodowej w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego. Urodzony w 1940 r. w majątku Trepałów na Wileńszczyźnie.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 21 lutego

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *