17 kwietnia w Historii Kresów

17 kwietnia 2013

Hubert Linde

Hubert

1926 – w zamachu zginął Hubert Linde – polski działacz państwowy i gospodarczy, minister poczty i telegrafów oraz skarbu pochodzący z Kresów.

Urodził się w 1867 r. Stanisławowie. Ukończył . Był m.in. dyrektorem urzędu pocztowego w Samborze. Działał w polskich organizacjach społecznych, narodowych i oświatowych, był współpracownikiem Związku Młodzieży Polskiej „Zet” i Ligi Narodowej, Towarzystwa Szkoły Ludowej.


1794: w Warszawie wybuchło powstanie pod wodzą Jana Kilińskiego.

1796 – urodził się Stanisław Jachowicz – polski pisarz, pedagog, działacz społeczny, jeden z czołowych polskich bajkopisarzy. Uczył się w Stanisławowie i na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, gdzie był współzałożycielem i wpływowym członkiem tajnego Towarzystwa Ćwiczącej się Młodzieży w Literaturze Ojczystej. Zadebiutował w 1918 r. opublikowanymi w „Pamiętniku Lwowskim” bajkami. Zmarł w 1857 r.


1831: porażka wojsk polskich w bitwie pod Wronowem.

1848: pod wpływem wydarzeń rewolucyjnych rząd austriacki uwłaszczył chłopów w Galicji.

1850 – zmarł Jan – polski generał, uczestnik wojen napoleońskich i Powstania Listopadowego. Urodzony w 1772 r. we Lwowie.

1919: polskie wojska zdobyły Lidę.

1921 – we Lwowie urodziła się Iga Mayr – polska aktorka. Zmarła w 2001 r.

1943 – ponad tysiąc Żydów zostało rozstrzelanych w czasie likwidacji getta w Kozowej, w byłym województwie tarnopolskim.

1951 – zmarł Adam Skałkowski – polski historyk związany z Uniwersytetem Lwowskim. Po jego ukończeniu pracował tam i zdobywał kolejne stopnie naukowe. Obrońca Lwowa z 1918 r. Urodzony w 1877 r. we Lwowie.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 17 kwietnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *