21 listopada w Historii Kresów

21 listopada 2013

„Młody obrońca” – obraz Juliusza Kossaka poświęcony obrońcom Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie

1918 – na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie zginął 14-letni Jurek Bitschan – jeden z najmłodszych obrońców miasta. Pochowany w katakumbach na Cmentarzu Obrońców Lwowa.

Jurek stał nieprzerwanie na posterunku od wieczora 20 listopada do rana 21 listopada. Przez kilka ostatnich godzin życia walczył ostrzeliwany przez nieprzyjaciela. Zginął w eksplozji dwóch ukraińskich pocisków. Jego matka Aleksandra Zagórska (Bitschan) walczyła w tym czasie na innym odcinku jako komendantka Ochotniczej Legii Kobiet.


Dla upamiętnienia 14-letniego obrońcy Lwowa powstała popularna w okresie międzywojennym „Ballada o Jurku Bitschanie” autorstwa Anny Fischerówny:

Mamo najdroższa bądź zdrowa


Do braci idę w bój

Twoje uczyły mnie słowa

Nauczył przykład Twój…

1790 – zmarł Karol Stanisław – książę, miecznik wielki litewski, wojewoda wileński, marszałek Sejmu I Rzeczypospolitej.

1866 II wydał rozkaz o likwidacji twierdzy .

1880 – w Kuźniecku urodził się Mikołaj – polski generał. Służył m.in. w Grodnie i we Lwowie, gdzie był dowódcą 6 Grupy Artylerii. Zginął w bombardowaniu w czasie Powstania Warszawskiego.

1900 – w Buczaczu urodził się Emanuel Ringelblum – polski i żydowski historyk, polityk, założyciel Oneg Szabat – organizacji tworzącej podziemne archiwum getta warszawskiego. Dokumenty te są jednymi z najcenniejszych źródeł wiedzy na temat funkcjonowania getta oraz eksterminacji Żydów podczas II wojny światowej. Uczestnik powstania w getcie. Rozstrzelany przez Niemców w Warszawie w 1944 r.

1918 – Polska odzyskała z rąk ukraińskich cały .

1919 – Rada Najwyższa konferencji pokojowej w Wersalu przyznała Polsce Galicję Wschodnią.

1966 – zmarł Władysław – polski generał, dowódca Armii „Pomorze”. Uczestnik wojny polsko – bolszewickiej, odsieczy Przemyśla i Lwowa. Urodzony w 1891 r.

1972 – zmarł Tadeusz Danilewicz – major Wojska Polskiego, członek NOW i NSZ, Komendant Główny NZW. Uczestnik wojny polsko – bolszewickiej. Dowódca m.in. 38 Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich i kompanii KOP. Żołnierz Batalionu Zapasowego 47 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych. W kampanii wrześniowej dowódca I batalionu 3 Pułku Piechoty Legionów w garnizonie Jarosław. Ukończył Akademię Handlową we Lwowie.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 21 listopada

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *