Ukraina, jak za Chmielnickiego, „znów nieuchronnie zjednoczy się z Rosją”

18 stycznia 2017

Reprezentant Krymu w rosyjskiej Radzie Federacji Siergiej Cekow złożył swoim kolegom senatorom z izby wyższej rosyjskiego parlamentu życzenia z okazji 363 rocznicy połączenia Ukrainy z Państwem Moskiewskim.

Deklarując kontynuowanie rozpoczętej w latach 90. XX wieku tradycji świętowania tego wydarzenia, Cekow zapowiedział, że ponowne zjednoczenie jest „nieuchronne” i nastąpi już „w niedalekiej przyszłości”. Poinformował, że z okazji rocznicy jeszcze dzisiaj odbędzie się na Krymie wiec, a jutro „Forum Jedności Słowiańskiej”. – Na uroczystości przybyli już przywódcy republik DNR i ŁNR Aleksandr i Igor – oświadczył Siergiej Cekow.


Przypomnijmy o czym mówi Cekow: pod przywództwem hetmana Bohdana Chmielnickiego został uchwalona  i podpisana 18 stycznia 1654 roku w Perejasławiu tzw. ugoda perejasławska – umowa o zjednoczenie z Państwem Moskiewskim, poddająca Ukrainę władzy cara. Tym aktem , zamiast utworzenia równorzędnego składnika Rzeczypospolitej, wybrali protekcję Moskwy.

Ugoda perejasławska była podstawą dla cara Aleksego I do rozpoczęcia w 1654 roku wojny przeciwko Rzeczypospolitej Obojga Narodów zakończonej traktatem pokojowym w 1686.


W czasach sowieckich fakt ugody perejasławskiej był wykorzystywany w celach propagandowych dla podkreślenia „braterstwa obu narodów” i wzmocnienia sztucznego tworu jakim było państwo bolszewickie. To właśnie w 300 rocznicę ugody perejasławskiej, w 1954 roku, miało miejsce przekazanie Krymu Ukraińskiej SRR.

W wielu źródłach ugoda perejasławska jest oceniana jako zdrada Chmielnickiego wobec tworzącej się narodowości i państwa ukraińskiego oraz przyczynienie się do zdławienia przez Rosję tworzącej się świadomości narodowej. Inne podnoszą, że zawarł ugodę z Moskwą, szukając sojusznika przeciw Rzeczypospolitej w walce o niezależne od niej państwo kozackie.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

34 odpowiedzi Ukraina, jak za Chmielnickiego, „znów nieuchronnie zjednoczy się z Rosją”

 1. Jarema Odpowiedz

  18 stycznia 2017 w 12:01

  Wieki minęły, ale pierwszorzędnymi bohaterami Ukrainy są nadal ci którzy walczyli z Polską i niekiedy podporządkowali się i współpracowali z Rosją. Hruszewski – ojciec narodu ukraińskiego – jest idealnym przykładem – przeszkadzała mu Polska, ale nie Rosja Sowiecka, której urzędnikiem się stał. Czci się i buduje pomniki faszyście ukraińskiemu – Banderze, a nie Petlurze, który postawił na współpracę z Polską, ale Ukraińcy go nie poparli. Fundament obecnego państwa ukraińskiego ma rdzeń antypolski, a nie propolski. Zadaniem Polski jest wzmacniać rdzzeń propolski dla dobra relacji Polski i Ukrainy. Słowem polsko-ukraińska współpraca uda się, gdy na czele Ukrainy będą stały osoby w rodzaju Sahajdacznego i Petlury, a nie Hruszewskiego i Bandery.

  • Polak i Patriota Odpowiedz

   18 stycznia 2017 w 16:11

   Te „jarema” ruski trollu nie podszywaj się pod Polaka.
   Widać że jesteś Rosjanin a nie Polak.

   • Jarema

    18 stycznia 2017 w 18:37

    To zabawne, że osoba popisująca się swoją szkolną „wiedzą” i „odkrywczymi” przemyśleniami formułuje bezpodstawne zarzuty typu rosyjski troli, czy podszywania się pod Polaka. Najtrudniej reprezentować polskie interesy, a nie ukraińskie reprezentowane przez bezmyślnych filo-ukraińców, czy rosyjskie – takie też się pojawiają. Te ostatnie z reguły potępiają w czambuł wszystkich Ukraińców i Amerykanów.

  • Polak i Patriota Odpowiedz

   18 stycznia 2017 w 16:15

   Ale się tu zlazło Rosjan typu „jarema” podszywających się pod Polaków. No, no, no.
   Tak czy inaczej błędem było to jak Polska potraktowała Chmielnickiego i uważam jak wielu Polaków że zamiast walczyć wtedy z Ukrainą Polska powinna była uznać Ukrainę jako jedną ze stron Unii.
   Jeremy Wiśniowiecki to był wielki rzeźnik i to co o wyczyniał na Ukrainie to jest nie dopuszczalne. Cała wojna na Ukrainie w okresie powstania Chmielnickiego to była jak prywatna wojenka Jeremy Wiśniowieckiego o jego gigantycznych rozmiarów latyfundia, wojenka do której zaangażował on polskie wojsko w tym husarię.

   Ewentualnie można było wejść w rokowania z Chmielnickim i uznać część jego żądań oraz uszlachcić część Ukraińców czyli uznać ich za pełnoprawnych obywateli Polski (np. jako dziedziców Rusi Kijowskiej). Potem w zależności od sytuacji Unia. Takie działanie że jak potrzeba było walczyć z Turcją czy Moskalem to płaci się Ukraińcom i Kozakom żołd czyli traktuje jak żołnierzy czy szlachtę a zaraz potem jak jest pokój to robi się z nich chłopów musiało się skończyć tak jak się skończyło.

   • kkk

    18 stycznia 2017 w 18:28

    Bohdan Chmielnicki wchodził w związki z każdym kto był przeciwko Rzeczpospolitej a zmarł na wylew krwi do mózgu na wieść o nieudanej wyprawie księcia siedmiogrodzkiego przeciwko Polsce właśnie. Gadanie, że z Chmielnickiem można było cokolwiek osiągnąć, to Sienkiewiczowskie bajki. Rzeczpospolitą zdradzili nawet kozacy rejestrowi i przeszli do Chmielnickiego. Wniosek? Rzeczpospolita trojga narodów to mit, taki sam jak giedroyciowski mit o międzymorzu.

   • mapa

    18 stycznia 2017 w 18:33

    Ale się tu zlazło miłośników giedroycizmu i wyznawców mitologii o strategicznym ukraińskim partnerze…….

    A tak swoją drogą to pisanie o „uszlachcaniu Ukraińców” w okresie Chmielnickiego dowodzi słabej orientacji w temacie.

   • Mathieu

    18 stycznia 2017 w 19:42

    Co ukropski slugusie nie masz kontrargumentów, że łapiesz się tradycyjnych sposobów zagłuszania prawdy banderowskim bełkotem?

    Polak i Patriota, raczej Rusin i Idiota

   • Pafnucy

    23 stycznia 2017 w 12:20

    Masz wiedzę historyczną na poziomie niższym niż w gimnazjum. Nie każdy kto nie kocha tego banderowskiego nowotworu jest ruskim trollem. Smog chorej wizji Giedroycia zatruł ci umysł. Cała tzw „u kraina” jest antypolska. Im będzie mniejsza tym lepiej dla Polski. Rosja jest gwarantem że ukraińscy naziści będą chodzić kanałami (tak jak za Janukowycza). Te bajki o trzecim członie Rzeczpospolitej to tylko naiwni Polacy opowiadają. Współcześni upaińcy mają to w nosie i uczą się w szkołach że Polska „okupowała ukrainę przez 600 lat”. Z całą tą bandycką hołotą należało postąpić tak jak rosyjscy carowie. Bardzo szybko i skutecznie rozwiązali sprawę. Widać „u kraińcy” rozumieją tylko taki język. Chmielnicki dostał ofertę i ja odrzucił. Potem był Hadziacz i też tzw „u kraińcy” powiedzieli nie. Zamiast z Petlurą poszli z bolszewikami a potem dzielnie służyli w Waffen SS i Wehrmachcie. Zawsze przeciw Polsce. Pod koniec I WŚ utworzyli tzw ZuRL i wymyślili sobie że stolicą tego tworu będzie najbardziej Polskie miasto LWÓW. Wtedy był bardziej polski niż Kraków i Warszawa. Teraz połączenie rosyjskiego Kijowa czyli „stolicy” URL i polskiego Lwowa czyli „stolicy” ZuRL zaporoskie chachły obchodzą jako dzień jedności tzw „u krainy”. Tworu powstałego dzięki Wiedniowi i Berlinowi ostrzem skierowanemu przede wszystkim przeciw Polsce i Rosji. Ta przerośnięta Sicz Zaporowska NIGDY nie była żadną Rusią Kijowską, Halicką czy żadną inną. Bandyci, złodzieje, zbiegli chłopi, mordercy z Litwy, Rosji, Polski itp oraz obrażona szlachta zbiegła na „ukrainne” ziemie RP i założyła sobie na dzikich polach Sicz. Tak powstała „u kraina”. Współcześni potomkowie zaporoskich chachłów dalej w głowach mają dzikie pola.

 2. SyøTroll Odpowiedz

  18 stycznia 2017 w 12:37

  Siergiej Cekow jest równie mocno owładnięty natręctwami i fiksacjami co szef ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Arsen Awakow.

 3. tagore Odpowiedz

  18 stycznia 2017 w 12:47

  Najlepiej podsumował tą umowę i Chmielnickiego w swoim utworze
  Taras Szewczenko. Niewielu ludziom życzy się śmierci w kołysce.

 4. Mysz Odpowiedz

  18 stycznia 2017 w 14:57

  przecieżto bohater ukrainy

 5. Polak i Patriota Odpowiedz

  18 stycznia 2017 w 15:38

  Ale się tu zlazło Rosjan udających że są ludźmi i podszywających się pod Polaków. No, no, no.
  Tak czy inaczej błędem było to jak Polska potraktowała Chmielnickiego i uważam jak wielu Polaków że zamiast walczyć wtedy z Ukrainą Polska powinna była uznać Ukrainę i wejść w unię z Ukrainą.
  Jeremy Wiśniowiecki to był wielki rzeźnik i to co o wyczyniał na Ukrainie to jest nie dopuszczalne. Cała wojna na Ukrainie w okresie powstania Chmielnickiego to była prywatna wojenka Jeremy Wiśniowieckiego o jego gigantycznych rozmiarów latyfundia, wojenka do której zaangażował on polskie wojsko w tym husarię.

  • Polak i Patriota Odpowiedz

   18 stycznia 2017 w 15:49

   Ewentualnie można było wejść w rokowania z Chmielnickim i uznać czy uszlachcić część Ukraińców czyli uznać ich za pełnoprawnych obywateli Polski jako prawdziwych dziedziców Rusi Kijowskiej. Potem w zależności od sytuacji Unia. Takie działanie że jak potrzeba było walczyć z Turcją czy Moskalem to płaci się Ukraińcom i Kozakom żołd czyli traktuje jak żołnierzy czy szlachtę a zaraz potem jak jest pokój to robi się z nich chłopów musiało się skończyć tak jak się skończyło.

   • Stanisław hr. Dzieduszycki

    18 stycznia 2017 w 16:23

    Kto cię historii uczył człowieku, skąd masz takie wiadomości niezgodne z prawdą? Szlachta ruska pod berłem Królów polskich w koronie cieszyła się tymi samymi prawami co szlachta polska. Kozactwo to czerń, a nie szlachta. Rezunów trzeba było rozbić i wyciąć w pień, tak jak to zrobiła Katarzyna II z siczą zaporoską. W sprawach polityki wschodniej od czasów Króla Kazimierza Jagiellończyka popełniano błąd za błędem, aż w końcu się to zemściło.

   • tagore

    19 stycznia 2017 w 15:03

    Kozacy rejestrowi średnio ok. 10 tyś ludzi byli wojskiem najemnym opłacanym przez Króla i nie mieli nic wspólnego z chłopami .
    Na terenach dzisiejszej Ukrainy ze względu na zagrożenie najazdami Tatarów osadnicy byli zwolnieni na 20 -25 lat z podatków i Pańszczyzny, koniec tego zwolnienia w następnym pokoleniu owocował sporami i buntami. Moskwie i Cerkwi Moskiewskiej łatwo było w to ingerować.

  • Jerzyk Odpowiedz

   18 stycznia 2017 w 16:13

   Naprawdę bez obrazy, ale musisz dużo jeszcze poczytać o Chmielnickim. Polecam wykłady video Cyrylliusa na Youtube.
   Wojna 1648 r. to nie była prywatna wojna Wiśniowieckiego… to była wojna najemników przeciwko RP i zaplanowane przygotowanie do tzw. potopu szwedzkiego.
   Sienkiewicz pisał „Ogniem i mieczem” dla panienek czytających „Trzech muszkieterów” Dumasa, więc musiał pisać tak, jak pisał, żeby gąski wzruszały się czytając „Trylogię”. Ale prawda historyczna to zupełnie inna opowieść. Inaczej było.

   • Polak Patriota

    18 stycznia 2017 w 18:29

    Obrazić to ja się mogę na swojego przyjaciela a taki Rosjanin i ruski troll jak ty udający Polaka to wzbudza u mnie co najwyżej politowanie i lekceważenie.

   • Polak Patriota

    18 stycznia 2017 w 18:38

    To po pierwsze ruski trollu. Po drugie ruski trollu Coryllius a nie Cyryllius. Znam tego idiotę Gabriela Maciejewskiego i to zwyczajna ruska agentura tak jak blisko z nim się trzymający Grzegorz Brown czy choćby innego rodzaju agencik Aleksander Jabłonowski. Sam Gabriel Maciejewski jest tak żałosny w swojej głupocie i mitomani historycznej że aż mi szkoda czasu aby komentować głupotę tego kremlowskiego propagandzisty. Tak więc powołując się na tego niszowego pajaca Gabriela Maciejewskiego krzyczysz wręcz że jesteś ruskim trollem.

   • Jerzyk

    18 stycznia 2017 w 23:46

    Coryllus nie jest moim idolem ani autorytetem. Chodzi o fakty, o których mówi.
    Ale wy tam na wschodzie macie „swoją” prawdę i „swoją” historię i „swoją” moralność, macie nawet „swoje” chrześcijaństwo.

   • Pafnucy

    23 stycznia 2017 w 12:41

    Do „Polak Patriota”: Masz bardzo słabiutką wiedzę, mierne argumenty i atakujesz personalnie ludzi na forum. Stawiam że jesteś kolejnym zbłąkanym, zakompleksionym „u kraińcem”, który nie może się otrząsnąć po tym jak dowiedział się prawdziwej historii swojego „narodu” i „państwa”. W szkołach na dzikich polach uczyli że „u kraińcy” pochodzą w prostej linii od Adama i Ewy a tu złe lachy piszą coś takiego niewyobrażalnego. Oczywiście wszyscy, którzy piszą prawdę ale jest ona niezgodna z linią banderowskiego Kijowa to są ruskimi trollami.

 6. amtrak1971 Odpowiedz

  18 stycznia 2017 w 16:48

  ,,,, nic sie nie zmienilo od 300 lat , kiedys szlachta a teraz obywatele RP nie szanuja ludzi z dzikich pol i kacapow ,,,, niezaleznie od wiekow Polak zawsze byl Panem ,,,, tego nie da zie zmienic ,,, Polacy to narod krolewski ,,,,bylo , jest i bedzie ,,,

  • Jerzyk Odpowiedz

   20 stycznia 2017 w 19:53

   Nie o to chodzi. Po prostu Rzeczpospolita była najdalej na wschód wysuniętym krajem, do którego dotarła z Zachodu w średniowieczu, kultura rycerska. A ponieważ w Polsce szlachty było ok. 15%, więc ten etos rycerski był bardzo silny.
   To nie jest tak, jak myślą niektórzy, że Polacy „czuli się lepsi” itp. – zachowywali się normalnie dla swojego rycerskiego kręgu kulturowego.
   Niestety, etos rycerski był silnie związany z kulturą łacińską i katolicyzmem, dlatego tak trudno było go przekazać bardziej na wschód.

 7. Mysz Odpowiedz

  18 stycznia 2017 w 17:43

  PolakiPatrriota,to że jesteś ukraińcem to wiadomo po twoim bzdurnym wpisie,ale poco sie podszywasz pod polaka niewiem,równie dobrze możesz miec nick ukrainiecipatriota,czy wstydzisz sie swojego pochodzenia.

  • cherrish Odpowiedz

   19 stycznia 2017 w 18:25

   Ja już od lat się zastanawiam, dlaczego oni się wstydzą swojego pochodzenia. Krzyczą, że są Polakami, nie ruskimi trollami, Polakami patriotami itp. a nie mają odwagi powiedzieć, tak, jestem Ukraińcem i jestem z tego dumny. To w sumie żałosne, i tak każdy wie kim są.

 8. Podlaszuk Odpowiedz

  18 stycznia 2017 w 18:00

  Co oni tam zażywają u Moskali? Płyn do kąpieli?
  Mówiąc kolokwialnie Rosja sobie „nagrabiła” u Ukraińców i wiele lat musi minąć żeby stosunki zaczęły się układać poprawnie.

  • Polak Patriota Odpowiedz

   18 stycznia 2017 w 18:13

   A może nadal jak za Mongołów, którymi przecież są w co najmniej połowie raczą się sfermentowanym końskim mlekiem tylko aby było taniej i jeszcze bardziej na łeb waliło mieszają to ze sfermentowanym końskim moczem?
   Pozdrawiam.

 9. landas Odpowiedz

  18 stycznia 2017 w 23:12

  Ukraińcy, nawet ci rosyjskojęzyczni maja w du….e rosje i całą azjatycką mongolię i na pewno nie dopuszcza do żadnego „zjednoczenia” Ukrainy z bandyckim państwem moskiewskim.

  • Pafnucy Odpowiedz

   23 stycznia 2017 w 13:01

   „u kraina” to rosyjska prowincja a nie osobny twór państwowy. To nie państwo tylko nazwa geograficzna ziem od Smotrycza na wschód. Rosjanie, którzy ją zamieszkują nazywają się „ukraińcami”. Tak jak Polacy, którzy zamieszkują Mazowsze nazywają się Mazowszanami. Rosjanin z Charkowa, Doniecka, Ługańska czy Kijowa, który mówi o sobie „ukrainiec” nie różni się niczym od tego z Moskwy, Rostowa, Petersburga czy Kubania. Tzw ukraińcy to tacy zaprzańcy jak z Ruchu Autonomii Śląska tylko w większej skali.

 10. Prusak Odpowiedz

  19 stycznia 2017 w 00:18

  Moim skromnym zdaniem, prędzej się Ukraina podzieli na dwie lub trzy części niż cały kraj Rosja wchłonie.
  Chmielnicki się obraził, że Hetmanem nie został i Rzeczypospolitą postawił buntem na nogi. Zaprzedał się Ruskim i poszli na wschód. Dziś Ukrainiec nie wie komu ufać, czy Polakowi czy Rosjaninowi.
  Ukraińscy politycy świadomie się eksterminują poprzez niszczenie ekonomiczne społeczeństwa.
  Bieda powoduje patologie i zdziczenie, więc co tu się dziwić upodobaniom nazistowskim czy gloryfikaowanie band UPA lub OUN.
  Przypomnę co poniektórym jakie nastroje panowały w polskim społeczeństwie lat 90′ . Różnorakie grupy skinheds, nazi skinów, narodowych skinów, punków rożnego rodzajów oraz metali, nie wspominając o powszechnej korupcji oraz różnorakich grup przestępczych.
  Upowcy i te wszystkie partie typu Swoboda skompromitowały sięw oczach szerszych grup społecznych na Ukrainie. Wybory ich rozlicza jesli wcześniej naród ich nie pogoni. Nowe władze nie beda chciały myśleć pózniej o UPA i innych bandziorach, ponieważ panstwo ktore gloryfikuje SS i popiera Nazizm panujący w okresie wojny nie osiągnie sukcesu(Żydzi tupną),
  Pozdrawiam

  • kristo forus Odpowiedz

   19 września 2017 w 03:57

   Zydzi to nakrecają. tak samo jak ISIS ktore dziwnie atakuje tylko świat lacinski a przeciez Zydzi sa glownym zrodlem islamu, poodbnie jak swiata lacinskiego ale oba zmanipuloiwali…

 11. Orlando Odpowiedz

  19 stycznia 2017 w 22:48

  Możecie sobie pisać co chcecie, ale logika geopolityki jednoznacznie wskazuje na to, że bliski jest czas odrodzenia się I Rzpltej z epoki największej potęgi i chwały. Spełnienie się przepowiedni Wernyhory tuż tuż. Uprasza się wszelakiej maści ruskich trolli o nieodpowiadanie, bo może mnie to zezłościć.

  • Jarema Odpowiedz

   20 stycznia 2017 w 09:57

   Niech się tak stanie, jak piszesz. Rzecz jednak w tym, że ty wierzysz w przepowiednie, a innym to nie wystarcza, bo realnie sprawdzają warunki odrodzenia odrodzeni I RP. Boję się, że gdybyś we Lwowie powiedział, że I RP się odrodzi i obejmie Lwów, to mogłaby Cie spotkać przykra i bolesna niespodzianka, a nie tam jakieś zezłoszczenie się. Tu na forum niektórzy drążą temat i szukają na w/w pytania odpowiedzi.

 12. MiraS Odpowiedz

  17 lutego 2017 w 15:17

  Skąd taki żal po oderwaniu tej połaci kraju od Rzeczypospolitej? Chcielibyście tworzyć dalej jedno państwo z dzikimi, nieokiełznanymi w swej morderczej zapobiegliwości ludźmi, którzy nie pracowali, a chcieli być utrzymywanymi przez Polaków? Mordowanie, palenie, grabież, gwałty, zapraszanie pohańców do wspólnej jatki, uprowadzanie ludności. To niewybaczalne grzechy.

  • kristo forus Odpowiedz

   19 września 2017 w 04:03

   a teraz zapraszamy ich do tej pozostaje POlski
   po drugie tam od wiekow zyli moi przepdkowie a nasze ziemie rodowe to nasze gnizado z ktorego zostalismy wyrwani z korzeniami a „polska” ambasada we Lwowie zniszczyla dokumenty wlasnosci.
   wiec twierdzisz ze mam tak nad tym wszystkim przaejsc sobie do porzadku dziennego?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *