
Godło Naddniestrza
Fot. Wikipedia – domena publiczna
Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie pisze, że władze wspieranego przez Rosję separatystycznego Naddniestrza prowadzą operację informacyjną, która może być przygotowaniem do działań pod fałszywą flagą w celu destabilizacji Republiki Mołdawii.
W piątek wieczorem prorosyjskie władze separatystycznego Naddniestrza oświadczyły, że mołdawskie siły specjalne pod okiem zagranicznych instruktorów szkolą „grupy bojowe”, które mają rzekomo na celu zniszczenie infrastruktury krytycznej i obiektów militarnych na terytorium nieuznanego regionu oraz pojmanie i zlikwidowanie przedstawicieli tamtejszych władz.
Może to być, jak ocenia Instytut Studiów nad Wojną przygotowanie do „operacji pod fałszywą flagą”, w tym wspieranym przez Rosję regionie Mołdawii, graniczącym z Ukrainą.
Komunikat został wydany przez tzw. Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego Naddniestrza, które – jak zaznacza ISW – jest zdominowane przez rosyjskie służby i określane jako „wydział rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa”.
Ministerstwo spraw zagranicznych i reintegracji Mołdawii nazwało te działania „prowokacją w celach propagandowych”.
– Podmioty we wspieranym przez Rosję separatystycznym regionie Naddniestrza mogą tworzyć warunki informacyjne do możliwych operacji pod fałszywą flagą jako część szerszych działań Kremla w celu destabilizacji Mołdawii
– ocenia Instytut Studiów nad Wojną .
Think tank przypomina, że naddniestrzańskie nieuznawane władze występowały już wcześniej z podobnymi oświadczeniami, chociaż miały one „mniej eskalacyjny charakter”, co również było elementem wysiłków na rzecz destabilizacji Mołdawii.
RTR na podst. belsat.eu




Dodaj swój komentarz