30 maja w Historii Kresów

30 maja 2013

Dawny Teatr Miejski w Mińsku

Dawny Teatr Miejski w Mińsku

1835 – spłonął Teatr Miejski w Mińsku, uruchomiony 10 lat wcześniej w dawnym Pałacu Radziwiłłów. Po pożarze teatr odbudowano. Sowieci zniszczyli go w 1984 roku.

Przypomnijmy, że dawny Teatr Miejski — pierwszy tego typu budynek w Mińsku znajdował się na ulicy Wołockiej, na lewo od ówczesnego hotelu Europa. Obecnie w jego miejscu stoi odbudowany hotel. Widownia znajdowała się na piętrze. Poza spektaklami odbywały się tam bale i maskarady, organizowano też amatorskie koncerty. Budynek przetrwał II wojnę światową, jednak w 1984 władze sowieckie zdecydowały o rozebraniu tego zabytku.


1220 – urodził się Aleksander Newski, książę Nowogrodu, wielki książę kijowski, wielki książę włodzimierski, święty prawosławny.

1864 – urodził się Mendog II, niemiecki arystokrata, tytularny król Litwy. Zmarł w 1928 r.


1876 II wydał ukaz emski zabraniający używania języka ukraińskiego i nazwy Ukraina.

1904 – w Rydze urodził się Feliks – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser teatralny, uczestnik kampanii wrześniowej, żołnierz Armii Krajowej, więzień obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen. Przed wojną występował w wileńskich teatrach „Lutnia” i „Reduta”. Zmarł w 1976 r.

1910 – urodził się Tadeusz Hollender – polski satyryk, tłumacz. Studiował i debiutował we Lwowie, pisał m.in. do „Wczoraj-dziś-jutro”. W 1939 r. wsławił się odmową podpisania serwilistycznej deklaracji pisarzy polskich witających „zjednoczenie” Ukrainy. Został rozstrzelany przez gestapo w Warszawie w 1943 r.

1918 – założono Związek Legionistów Polskich, organizację zrzeszającą byłych żołnierzy Legionów Polskich.

1943 – międzynarodowa komisja ekspertów zorganizowana przez stronę niemiecką ustaliła, że Zbrodni Katyńskiej dokonano wiosną 1940 roku.

1972 – zmarł Michał K. – polski pisarz, dawny publicysta wileńskiego „Słowa” określany jako „kronikarz Wielkiego Księstwa Litewskiego”, znawca łowiectwa. Urodzony w 1893 r. w majątku Pućków na Mińszczyźnie.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 30 maja

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *