6 maja w Historii Kresów

6 maja 2013

Pogrzeb serca Józefa Piłsudskiego na Cmentarzu na Rossie. Wilno - 12 maja 1936 r.

Pogrzeb serca Józefa Piłsudskiego na Cmentarzu na Rossie. – 12 maja 1936 r.

1801 – magistrat Wilna zalegalizował . Dziś to jedna z czterech polskich nekropolii narodowych, z mauzoleum, gdzie spoczywa matka i serce Józefa Piłsudskiego.

Zespół cmentarny w dzielnicy Rossa w Wilnie został wprawdzie założony znacznie wcześniej – w 1769 roku. Jednak to właśnie rok 1801 uznaje się za oficjalną datę jego otwarcia. Przypomnijmy, że Cmentarz na Rossie został poważnie zniszczony w 1952 roku. W 1967 roku został zamknięty, a w 1969 roku wpisany do rejestru zabytków. W skład zespołu cmentarnego wchodzi Stara Rossa (1769), Nowa Rossa (1847), Cmentarz Wojskowy (1920) i mauzoleum Matka i Serce Syna (1936).


Grób Marii z Billewiczów Piłsudskiej, który jest także miejsce pochówku urny z sercem Józefa Piłsudskiego, znajduje się na lewo od bramy cmentarza. Warto odnotować, że płyta nagrobna została wykonana przez Bolesława Sypniewskiego w warszawskim Zakładzie Kamieniarskim Sypniewskich przy ulicy Powązkowskiej, który mieści się w tym samym miejscu do dziś. Przy bramie jest też kwatera żołnierska, w której spoczywają polscy oficerowie i ochotnicy polegli w latach 1919-1920 w walkach o Wilno oraz żołnierze Armii Krajowej polegli w Operacji „Ostra Brama” w 1944 r.

Nie sposób wymienić tu wszystkich wybitnych Polaków pochowanych na Cmentarzu na Rossie. Wspomnijmy więc tylko Joachima Lelewela, Władysława Syrokomlę czy Karola Podczaszyńskiego. Niestety, zabytki cmentarza są często w złym stanie technicznym.


1434 – wielki książę litewski wydał przywilej zrównujący w prawach bojarów litewskich i ruskich.

1464 – urodziła się Zofia Jagiellonka – królewna polska, księżniczka litewska, margrabina brandenburska na Ansbach i Bayreuth. Zmarła w 1512 r.

1499 – w Krakowie zawarto Unię Krakowsko-Wileńską. Sukcesem Litwinów był brak wzmianek o ewentualnej inkorporacji Litwy do Polski, co wcześniej i później Polacy próbowali przeforsować.

1686 – w Moskwie zawarto tzw. Traktat Grzymułtowskiego utrwalający warunki rozejmu andruszowskiego kończącego wojnę polsko-rosyjską.

1820 założył na Uniwersytecie Wileńskim Towarzystwo Przyjaciół Pożytecznej Zabawy. Byli to tzw. „”. Z powodu głoszonych haseł niepodległościowych organizacja została szybko rozwiązana przez władze carskie.

1933 – we Lwowie zmarł Bronisław Gubrynowicz – polski historyk literatury, kustosz Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1920 r. był członkiem Towarzystwa Naukowego we Lwowie. W kościele pw. Marii Magdaleny we Lwowie znajduje się poświęcona mu tablica pamiątkowa. Urodzony w 1870 r. we Lwowie.

1941 – Józef został szefem rządu ZSRR zastępując Wiaczesława Mołotowa.

1944 – pod Graużyszkami na Wileńszczyźnie oddziały Okręgu Wileńskiego AK stoczyły zwycięską bitwę z oddziałami litewskiego korpusu generała Povilasa Plechavičiusa.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 6 maja

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *