25 grudnia w Historii Kresów

25 grudnia 2013

Generał Mieczysław

1893 – urodził się Mieczysław Smorawiński – polski generał, uczestnik walk o niepodległość, zamordowany w Katyniu.

Studiował w Szkole Politechnicznej we Lwowie. Należał do lwowskich Drużyn Strzeleckich. W 1919 r. walczył na froncie polsko-ukraińskim. Dowodził 4 Pułkiem Piechoty Legionów, a następnie IV Brygadą Piechoty Legionów, która walczyła z bolszewikami w rejonie Warszawy, a następnie Hrubieszowa i koło Lidy. Zamordowany przez sowietów w Katyniu w 1940 r. Był jednym z dwóch zidentyfikowanych generałów (obok gen. Bronisława Bohatyrewicza) w czasie ekshumacji zwłok dokonanej przez Niemców w Lesie Katyńskim w 1943 r.


1916 – został wydany rozkaz cesarza Rosji Mikołaja II zawierający obietnicę utworzenia niepodległej Polski.

1917 – w Grodnie urodził się Wadim Berestowski – polski reżyser filmowy. (Zmarł w 1992 r.)


1925 – zmarła Ester Rachel – polska aktorka, założycielka Teatru Żydowskiego w Warszawie. Urodziła się w 1870 r. w Porozowie (obecnie Białoruś).

1929 – we Włodzimierzu Wołyńskim urodził się Jerzy – polski reżyser filmowy. Spośród jego dokonań najbardziej znany jest film i serial „Noce i dnie” oraz film „Chopin. Pragnienie miłości”. Reżyserował też szereg spektakli Teatru Telewizji.

1943 – ponad 40 Polaków zostało zamordowanych przez UPA w Janówce.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 25 grudnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *