8 kwietnia w Historii Kresów

8 kwietnia 2013

Helena Modrzejewska. Fotograf nieznany. Źródło: Wikimedia Commons

Helena . Fotograf nieznany. Źródło: Wikimedia Commons

1909 – zmarła Helena Modrzejewska – aktorka uważana za jedną z najpiękniejszych kobiet swojej epoki. Na dużej scenie debiutowała we Lwowie, występowała też w innych kresowych teatrach.

Urodziła się w 1840 r. w Krakowie. Właściwie nazywała się Jadwiga Helena Misel, a po ślubie Chłapowska. Na Kresach występowała po raz pierwszy w Brzeżanach, ale za jej poważny debiut należy uznać rolę Skierki w „Balladynie” Juliusza Słowackiego w 1862 r. we Lwowie. Od 1863 r. pojawiała się także na scenach w Stanisławowie i Czerniowcach, występując w kolejnych sztukach Słowackiego.


Potem grała już jako teatralna gwiazda w Krakowie i Warszawie, a w 1876 r. wyemigrowała do Kalifornii, gdzie zyskała wielki rozgłos w repertuarze szekspirowskim. Z powodu jej patriotycznych wystąpień rosyjskie władze wydały jej zakaz powrotu na teren zaboru carskiego. Odwiedzała więc tylko Galicję, a na przełomie lat 1902-1903 ponownie występowała gościnnie we Lwowie.

1858 – we Lwowie urodził się Jan – polski malarz, autor obrazów historycznych, religijnych i batalistycznych. Wraz z Wojciechem Kossakiem współautor Panoramy Racławickiej. Do dziś istnieje we Lwowie piękna willa Jana Styki. Zmarł w 1925 r.


1860 – w Kolanie na Podlasiu urodził się Józef – polski pisarz, poeta, wydawca. Zbliżony do Narodowej Demokracji. Piewca tradycji starego ziemiaństwa kresowego i łowów. Dzieciństwo spędził w Wilnie i na Żmudzi. Zmarł w 1932 r.

1888 – we Lwowie urodził się Juliusz Zborowski – polski etnograf, językoznawca, znawca Podhala. Zmarł w 1965 r.

1907 – w Smilej (obecnie Ukraina) urodził się Jerzy Tyczyński – .

1923 – w Wilnie urodził się Jerzy – polski filmowy. Zmarł w 2003 r.

1941 – w więzieniu w Chersoniu zmarł Mariusz Zaruski – polski generał, pionier żeglarstwa, taternik, pedagog, harcerz. Został aresztowany we Lwowie przez . Urodzony w 1867 r. w Dumanowie koło Kamieńca Podolskiego.

1944 – w Wilnie urodził się Wojciech , komentator sportowy. Zmarł w 2008 r.

1972 – zmarł Marian Leon Bielicki – polski pisarz, eseista, dziennikarz, tłumacz języka rosyjskiego. Urodzony w 1920 r. w Wilnie.

2008 – zmarł Paweł – polski wojskowy, działacz społeczności żydowskiej. W czasie II wojny światowej przebywał we Lwowie i w Stryju. Wywieziony przez sowietów na Syberię. Urodzony w 1920 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 8 kwietnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *